Firma dopuszcza pozostałości substancji czynnych w wysokości maksymalnie jednej trzeciej poziomu ustalonego przez UE -  czyli o 2/3 mniej pestycydów będzie w produktach Lidla niż dopuszcza UE (nie dotyczy to BIO=EKO asortymentu, który w ogóle jest pozbawiony pestycydów).

Lidl zaznacza także, iż naturalne uwarunkowania klimatyczne, a z tym związana również sezonowość, z którą mamy do czynienia nie tylko w Polsce, sprawiają, że asortyment Ryneczku Lidla cały czas się zmienia dostarczając klientom charakterystyczne dla danej pory roku produkty. To co jest istotne dla sieci to przede wszystkim jakość produktów, ale również ich pochodzenie. Zawsze gdy istnieje możliwość współpracy z krajowym dostawcą, Lidl stawia na polskie warzywa i owoce. Ceniąc sobie współpracę z polskimi dostawcami oraz doceniając jakość ich plonów, Lidl postanowił przedstawić swoich bohaterów i tym samym uświadamiać klientów na temat pochodzenia owoców i warzyw. Wszystko to w ramach ogólnopolskiej kampanii, w której właśnie oni grają główną rolę, opowiadając swoją historię i zapraszając do swoich gospodarstw.

BIO Farma Świętokrzyska z Ćmielowa

Farma Świętokrzyska to nowa wizja rolnictwa. Właściciel farmy – Łukasz Gębka wraz z żoną wierzą, że poprzez codzienne wybory żywieniowe można zmieniać świat – własny, bliskich, lokalnych społeczności. Jako weganie marzyli, aby jeść to, co sami wyhodują. Z tych marzeń powstało ich bio gospodarstwo, które jest czymś więcej niż produkcją bio (eko) owoców i warzyw. Proces hodowli odbywa się bez sztucznych nawozów i pestycydów, a najwięcej czasu zajmuje ręczne pielenie. Lidl ceni takie same wartości jak państwo Gębka i jest dumny, że wspiera rozwój polskiego dostawcy. „Z Lidlem systematycznie wzrastamy: rok do roku  zwiększamy areał, poziom sprzedaży, zwiększyliśmy także zatrudnienie o 38%” – komentuje właściciel farmy, Łukasz Gębka.

Nowalijka z Piotrkowa Trybunalskiego

To nowoczesne gospodarstwo prowadzone przez Państwa Renatę i Piotra Wychowałków. To właśnie tutaj po raz pierwszy w Polsce rozpoczęto produkcję metodą hydroponiczną – co pozwala hodować sałatę przez cały rok, od samego nasionka bez pestycydów. Gospodarstwo posiada także najnowocześniejszą linię do produkcji sałat gotowych do spożycia. „Od momentu rozpoczęcia współpracy z Lidlem nasza firma zwiększyła zatrudnienie o około 50%. Zrealizowaliśmy także bardzo duże inwestycje jak: budowa nowoczesnej szklarni oraz zakładu do produkcji sałatek mytych i zmiksowanych, jak i rozbudowa naszego gospodarstwa produkującego rukolę, roszponkę, szpinak, rzodkiewkę i koperek. Udało nam się rozwinąć eksport naszych produktów na rynki europejskie.” mówi Piotr Wychowałek.

Sad Rajpol z Wólki Łęczeszyckiej

Pradziadek Pana Huberta Woźniaka rozpoczynał od kilkunastu drzew. Dzisiaj ziemie należące do sadowników z Organizacji Rajpol są nazywane największym sadem Europy. Rocznie zbierają oni 40 000 ton jabłek z 1000 ha. I to właśnie między innymi z sadów Rajpol pochodzą słynne jabłka grójeckie, certyfikowane Chronionym Oznaczeniem Geograficznym - znakiem gwarantującym autentyczność i ochronę nazwy regionalnych produktów rolnych w Unii Europejskiej. „Dzięki współpracy z siecią zwiększyliśmy zatrudnienie o 20%, a dostawy naszych owoców do Lidla generują ¼ obrotów firmy” – komentuje sadownik Hubert Woźniak.

Gospodarstwo rolne Cichowlas ze Staniszewa

Właściciel gospodarstwa Pan Jędrzej Cichowlas, kontynuuje rodzinny interes, który przejął po rodzicach. Kiedy inni uciekali do miasta, on zdecydował się zostać na wsi i oddać się rodzinnej pasji. Zapewnia, że w mieście jest przyszłość, ponieważ są tam jego warzywa. Do sklepów Lidl Cichowlas dostarcza m.in. marchew, buraki, ogórki, por, seler, kalarepę. „Z Lidl Polska jesteśmy od 2003 roku. Od tego momentu ze średniej wielkości gospodarstwa rolnego z obrotem ok. 200 tys. zł rocznie, wyrośliśmy na firmę zatrudniającą 50 osób z przychodem sięgającym 100 mln zł (2017 r.). Co więcej rozpoczęliśmy budowę nowoczesnego magazynu logistyczno-produkcyjnego o łącznej powierzchni 5000 m2” komentuje Jędrzej Cichowlas.

Gospodarstwo rolne Onix z Zakrzewa

Nowoczesne gospodarstwo braci Jazdon powstało i rozwinęło się dzięki ciężkiej pracy z pokolenia na pokolenie. Przodkowie braci Jazdon rozpoczynali od ojcowizny - niewielkiego skrawka ziemi przy domu (20 ha). Dzisiaj skala działalności gospodarstwa pozwala na dostarczanie zbiorów: ziemniaków, cebuli oraz buraków do setek tysięcy Polaków. Rodzinnym sekretem jest sadzenie ziemniaków luźniej – dzięki temu są dorodniejsze i smaczniejsze. „Cieszymy się ze współpracy z siecią Lidl, ponieważ widzimy jej realne korzyści. Od momentu podjęcia wspólnych działań zatrudniamy o 16% więcej ludzi, sprzedaż wzrosła o ok. 20%, a nowe środki finansowe pozwoliły nam na zautomatyzowanie procesów mycia, pakowania i paletyzowania gotowych produktów.” komentuje Jakub Jazdon, współwłaściciel gospodarstwa.

Gospodarstwo Nowacki z Ociąża

Z pasji i zamiłowania do roślin rodziców Pana Andrzeja Nowackiego, w 1972 r. powstał rodzinny biznes. Następnie tradycję kultywowało kolejne pokolenie – Pan Andrzej z bratem. Dziś gospodarstwo zajmuje powierzchnię 45 ha, a dzięki wieloletniemu doświadczeniu i zaangażowaniu właścicieli osiągnęło najwyższy poziom specjalizacji. Nowacki dostarcza do sklepów Lidl m.in. tulipany. „Dwukrotny wzrost zatrudnienia oraz inwestycje w nowe rozwiązania i specjalistyczne maszyny – to niektóre z korzyści wynikające ze współpracy z firmą Lidl Polska.” – wspomina właściciel gospodarstwa, Andrzej Nowacki.

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl