- Docierają do mnie sygnały, że w szlachetnym zrywie w ramach bojkotu rosyjskich marek ludzie nie odróżniają ich od ukraińskich. No więc - ważne - NIE BOJKOTUJEMY ukraińskich marek! Nawet jeśli są pisane cyrylicą! Marki Nemiroff, ROSHEN Confectionery Corporation i wiele innych to marki ukraińskie! - napisała Agnieszka Górnicka z Inquiry.

Lista 100 najcenniejszych marek ukraińskich

Agnieszka Górnicka podała listę 100 najcenniejszych marek ukraińskich - wiele z nich to produkty spożywcze.

[Aktualizacja: dane te pochodzą z 2010 roku. Poniżej prezentujemy najnowszą listę za 2021 rok]

 

 

Największe marki z Ukrainy w 2021 roku

 

Metodologia wyliczeń

 Dane przygotowane zostały przez firmę MPP Consulting z siedziba w Kijowie. Firma tłumaczy, że szacując wartość marek nie bierze pod uwagę majątku firm, ale wartość samego brandu. "Metodologia oceny marki opiera się na analizie działalności właścicieli marek firm, a także uwzględnia kilka czynników, które odzwierciedlają warunki rynkowe mogące mieć wpływ na markę, wszystkie możliwe zagrożenia i perspektywy rozwoju branż. Generalnie opiera się na analizie czynników wpływających na wartość rynkową marki: pozycji firmy na rynku, wartości konsumenckiej marki, a także działania aktualnych trendów na korzyść lub niekorzyść firmy i jej branży" - tłumaczą autorzy zestawienia.

"Wartość marki obejmuje tylko koszt marki (nazwy), z wyłączeniem urządzeń produkcyjnych, infrastruktury, patentów, wynalazków i innych dóbr materialnych lub własności intelektualnej" - informuje MPP Consulting.