Jakie trendy zauważają państwo w sieci handlowej Carrefour? - Zaczynamy od hipermarketów – są to nasze największe sklepy, gdzie klient może kompleksowo zrobić weekendowe, ale i codzienne zakupy. Mamy też sklepy w formacie supermarketów – są to sklepy, w których klient może codziennie zrobić większe zakupy. Ważnym elementem tych sklepów są działy świeże, ponieważ klient szczególnie na to zwraca uwagę, szukając na przykład warzyw i owoców - mówi serwisowi portalspozywczy.pl Marek Lipka, dyrektor sklepów convenience, członek zarządu Carrefour Polska.

Dodaje, że kolejnym elementem działalności sieci Carrefour są sklepy convenience. - Ten właśnie trend w ostatnich latach bardzo dynamicznie rozwija się w Polsce. Klienci chcą szybkich zakupów, są w stanie robić te zakupy wracając z pracy do domu, wejść na chwilę do sklepu, ale sklep musi oferować pełen wybór produktów. Nie może klient mieć niespodzianki w środku takiego sklepu, że nie kupi tego, czego potrzebuje - tłumaczy Marek Lipka.

- Ważnym elementem takiego sklepu jest również serwis, szczególnie serwis na kasie. Obsługa klienta na kasie musi być szybka. Nie lubimy tracić czasu na tę czynność. Stąd też Carrefour w małych sklepach – podobnie jak to robiliśmy w hipermarketach – wprowadza rozwiązanie kas samoobsługowych, żeby klient jak najkrócej spędzał czas stojąc przed zapłaceniem za zakupy - mówi dyrektor sklepów convenience.

- Jednak to nie wszystko. Widzimy również potrzeby, jakie pojawiają się na rynku w Polsce, jeżeli chodzi o sprzedaż internetową. Klienci już dzisiaj muszą posiadać pełną ofertę od danego gracza na rynku. Nie tylko sklep fizyczny, ale też sklep internetowy. Stąd też w ostatnich miesiącach uruchomiliśmy platformę, na której sprzedajemy produkty w formie marketplace - dodaje.

- Ostatnią nowinką, którą wprowadziliśmy na rynek, jest aplikacja SąSiatki, dzięki której klienci mogą wzajemnie sobie pomagać w robieniu zakupów, czyli dostarczać zakupy swoim sąsiadom - mówi Marek Lipka.

Marek Lipka wziął udział w X Forum Rynku Spożywczego i Handlu w panelu pt. "Pokolenie millenialisów, Henryków, XYZ – nowe style zakupowe konsumentów".

Marek Lipka z Carrefour na X FRSiH: Klient traktuje dziś sklep jako centrum zarządzania swoim czasem.

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl