Partnerzy portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu

Ministerstwo Finansów przedstawiło założenia podatku od sieci handlowych

 • Autor: PAP
 • Data: 25-01-2016, 19:08
Ministerstwo Finansów przedstawiło założenia projektu ustawy dotyczącej opodatkowania sieci handlowych. Markety będą płacić trzy stawki podatku od obrotów. Stawka podstawowa będzie wynosić 0,7 proc., a pozostałe - 1,3 proc. i 1,9 proc. Podatek będzie też zawierać kwotę wolną, wynoszącą 18 mln zł rocznego obrotu
Ministerstwo Finansów przedstawiło założenia podatku od sieci handlowych
Pawel Pawlowski/ZelaznaStudio.pl

Podatek, jak wynika z komunikatu, będzie miał charakter progresywny. Projekt został skierowany przez MF do kancelarii premiera. Ustawa miałaby wejść w życie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Stawka 0,7 proc. ma obciążać przychód nieprzekraczający w danym miesiącu kwoty 300 mln złotych. Stawka 1,3 proc. ma być płacona od nadwyżki przychodu ponad 300 mln złotych w tym miesiącu. Stawka 1,9 proc. ma obowiązywać od przychodów ze sprzedaży detalicznej prowadzonej w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy (to ostatnie kryterium odnosić się będzie do tych sprzedawców detalicznych, którzy na mocy przepisów będą prowadzili sprzedaż w takie dni).

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Podatnikami nowej daniny będą wszystkie sieci handlowe oraz sprzedawcy detaliczni. Przedmiotem opodatkowania będzie miesięczny przychód ze sprzedaży towarów. Kwota wolna od opodatkowania to 1,5 mln zł netto miesięcznie. Podatnicy, którzy nie przekroczą tej kwoty, będą zwolnieni z podatku i nie będą obowiązani do składania deklaracji podatkowych" - głosi komunikat resortu finansów.

Podatkowi nie będą podlegać przychody z tytułu sprzedaży leków i wyrobów medycznych refundowanych. Definicją towaru nie zostaną również objęte posiłki przygotowywane przez zbywcę, gaz ziemny, woda, ciepło systemowe oraz energia elektryczna.

Zdaniem Ministerstwa Finansów wprowadzenie podatku spowoduje wzrost konkurencji na rynku handlu detalicznego.

Resort nie zgadza się też z opiniami, że sprzedawcy przerzucą koszty podatku na klientów. "Rynek handlu detalicznego jest tak nasycony, że podniesienie cen przez jednego przedsiębiorcę, spowodowałby odpływ klientów do drugiego. Nie spodziewamy się zatem zbiorowego podniesienia cen" - tłumaczy ,cytowany w komunikacie MF, szef resortu finansów Paweł Szałamacha. Według niego stawka podstawowa na poziomie 0,7 proc. jest "bardzo umiarkowana".

Według ministerstwa przyjęty w projekcie model równego opodatkowania wszystkich sprzedawców detalicznych jest zgodny z prawem unijnym. Wskazano ponadto, że nowy podatek nie podlega unijnej dyrektywie w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, ponieważ nie spełnia cech tego podatku.

W komunikacie MF wskazano ponadto, że przed publikacją projektu przeprowadzono konsultacje, w których wzięli udział przedstawiciele branży handlowej. "Wszystkie zgłoszone opinie zostały rozważone w trakcie konsultacji" - zapewniło MF.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • g1212 2016-01-25 18:47:55

  W sumie bardziej liberalne niż zakładano. Jednocześnie ciekawy tok rozumowania, jeżeli ktoś zakłada, że przy wzroście o 1,3% lub 1,9 % cena nie zostanie podniesiona o 1 lub 2 grosze na każdej złotówce, to chyba nigdy nie był w osiedlowym sklepie. Ceny są tam wyższe o kilkadziesiąt groszy od tych w sieciach, więc konkurencji brak.

  Odpowiedz
 • podatnik 2016-01-25 19:40:18

  Pytanie jest takie: Czy stawka 1,9% dotyczy tylko tych podmiotów, które przekraczają obrót 1,5mln zł, czy wszystkich. Wg mnie z tego komunikatu wynika, że wszystkich sprzedawców detalicznych.

  Odpowiedz
 • subiekt 2016-01-26 06:29:53

  Fatalne rozwiązanie , spłaszczenie stawek podatkowych jeszcze zwiększy dominację kapitału zagranicznego na Naszym rynku .Równomierne obciążenie sieci wielkopowierzchniowych i średnich sklepików kwotą 1,9% za handel w sobotę jest ciosem poniżej pasa , ustawa zamiast wyrównać szanse średnich firm sprzedaży detalicznej . Stawka podstawowa musi być powiekszona o kwotę z soboty i ewentualnie niedzieli i pomniejszona kwotę wolną , skończy się w sumie na poziomie 1% . Ile firm handlowych na rentowność powyżej 1% ? Dla mnie rozwiązanie dobiję tych wszystkich którzy myśleli zainwestować w małe sieci handlowe. Fatalne rozwiazanie które jest wielkim sukcesem Biedronki i Lidla

  Odpowiedz
 • K22 2016-01-26 07:32:33

  sukces Lidla i Biedronki niewątpliwy.

  Odpowiedz
 • M. 2016-01-26 10:20:14

  Cen może i nie podniosą, ale zaczną dusić dostawców, którzy z kolei albo zmniejszą gramaturę albo zmodyfikują skła produktów na bardziej paskudny....

  Odpowiedz

Powiązane tematy:

Partnerzy serwisu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!