Na linii handel - przemysł spożywczy iskrzy od dawna - informuje TVP Rolna. Producenci żywności zarzucają dystrybucji, że wykorzystuje swoją dominująca pozycje i narzuca nieuczciwe, a czasami nawet niezgodne z prawem, zasady współpracy. W spór włączył się resort gospodarki, który przesłał właśnie do konsultacji społecznych projekt dobrowolnego kodeksu dobrych praktyk, który ma uregulować zasady współpracy dwóch zwaśnionych stron. Jego zapisy podobają się branży mleczarskiej.

Według Grzegorz Grzeszkowiak, OSM Gostyń kodeks jest bardzo dobry dla nas producentów natomiast wiadomą rzeczą jest, że jeśli jest to kodeks musi on być podpisany przez obydwie strony i wątpię czytając ten kodeks korzystny dla nas że sieci wyrażą taką wolę podpisania tego kodeksu.

Stąd postulat prawnego uregulowania tych kwestia. A to nic innego jak przepisanie zasad kodeksu wprost do ustawy.

Według Jana Dąbrowskiego, prezesa OSM Łowicz, dokument nie powinien mieć formy kodeksu dobrych praktyk tylko ustawy dobrych praktyk, które obowiązywałby zarówno dla sieci handlowe jak i dostawców .

Jak informuje TVP Rolna mleczarze już zapowiadają, że będą namawiać posłów do poparcia tego pomysłu. W nowym prawie miałby się znaleźć generalny zapis mówiący, że handel nie może pobierać opłat innych niż marża.

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl