Wśród przedstawicieli branży spożywczej na najwyższym miejscu - na dziewiątym (9.) znaleźli się Anna Woźniak-Starak i Jerzy Starak - właściciele farmaceutycznej Polpharmy i Herbapolu Lublin. Ich majątek szacowany jest na 3,3 mld zł.

Na 21. miejscu uplasowali się ex aequo Henryk Stokłosa z rodziną oraz Zbigniew Komorowski z rodziną, których majątki szacowane są na 990 mln zł. Henryk Stokłosa był niezależnym senatorem oraz jest twórcą Grupy Farmutil, m.in. z Zakładem Rolniczo-Przemysłowym Farmutil HS, Zakładami Mięsnymi Koziegłowy czy Łmeat Łuków. Komorowscy są założycielami Bakomy i zakładów zbożowych Polskie Młyny. Zbigniew Komorowski dwukrotnie był senatorem i raz posłem z ramienia PSL.

Kolejnym potentatem branży spożywczej w Polsce na liście "Forbesa" jest Kazimierz Pazgan na 24. miejscu. Majątek, którego Pazgan dorobił się na drobiowej spółce Konspol, szacowany jest na 960 mln zł.

Miejsce 30. należy do przedstawiciela handlu FMCG - Krzysztofa Klickiego - twórcy Kolpotera. Jego majątek szacowany jest na 780 mln zł.

37. miejsce należy Teresy Mokrysz wraz z rodziną - właścicieli spółki Mokate. Zgromadzili oni majątek rzędu 630 mln zł.

46. pozycję ex aequo zajęło pięciu twórców i właścicieli Grupy Maspex Wadowice: Krzysztof Pawiński, Zdzisław Stuglik, Jerzy Kasperczyk, Sławomir Rusinek i Józef Szczur. Każdy z nich ma na koncie 560 mln zł.

Zaraz za nimi, na 57. miejscu, znalazł się Wiesław Włodarski, właściciel FoodCare, z majątkiem szacowanym na 530 mln zł. Tę samą pozycję (taki sam majątek) zajął także Jerzy Malek, który w 2012 r. sprzedał swoje udziały w spółce Morpol za blisko 520 mln zł norweskiej Marine Harvest.

Na 68. pozycji znalazł się Rafał Brzoska (twórca InPost i Inetger.pl) z majątkiem 460 mln zł. Jest to spore zaskoczenie, ponieważ rok temu milioner uplasował się na 28. pozycji rankingu "Forbesa".

73. pozycję zajmują Barbara i Jan Kolańscy, twórcy słodyczowo-napojowej Jutrzenki (obecnie Colian SA). Mają na swoim koncie 410 mln zł.

Kolejnymi krezusami branży spożywczej są: Józef Koral z rodziną (twórcy produkującej lody spółki Koral) oraz Zbigniew Woźniak (właścicielem firmy Fermy Drobiu Woźniak, jednego z największych producentów jaj w Polsce). Zajęli on ex aequo 83. pozycję z majątkami szacowanymi na 340 mln zł.

86. miejsce w rankingu należy do Doroty i Sylwestra Cacków (330 mln zł), którzy są m.in. znaczącymi właścicielami restauracyjnej spółki Sfinks Polska.

89. miejsce i zarazem debiut na liście "Forbesa" to Ewa i Ryszard Lechowscy - twórcy sukcesu grupy Prymat, których majątek szacuje się na 310 mln zł.

Majątek rzędu 290 mln zł zgromadził Zbigniew Bojanowicz, właściciel napojowej grupy Zbyszko, który zajął 91. miejsce w rankingu (rok temu był na 74. pozycji).

Dwoma nowymi bogaczami listy "Fobresa" są: Henryk Kania, właściciel zakładów mięsnych (miejsce 92.; 270 mln zł) oraz Artur Toronowski z rodziną, twórcy Citroneksu - spółki, która m.in. działa na rynku bananów i pomidorów (97. pozycja; 250 mln zł). Majątek rzędy 250 mln zł i - również 97. miejsce - zajął Jerzy Mazgaj, który jest m.in., twórcą sieci delikatesów spożywczych Alma Market.

Liderem listy okazał się niezmiennie Jan Kulczyk z majątkiem szacowanym na 15,1 mld zł. Na drugim miejscu znalazł się Zygmunt Solorz-Żak (11,9 mld zł), a na trzecim - Michał Sołowow (7,7 mld zł).

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl