Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Ograniczenie handlu w Wałbrzychu dopiero za pół roku

  • Autor: PAP
  • Data: 19-12-2012, 13:33
Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej zwróci się do radnych, by wejście w życie uchwały w sprawie ograniczenia nocnego handlu w tym mieście zostało przesunięte o pół roku. To wynik rozmów władz miasta z przedsiębiorcami.

Budząca sprzeciw części mieszkańców uchwała została przegłosowana przez Radę Miejską Wałbrzycha 29 listopada. Według uchwały, która ma wejść w życie w przyszłym roku, sklepy, punkty gastronomiczne i usługowe w tym mieście mogą być otwarte w godzinach 6-23. W weekendy lokale prowadzące działalność rozrywkową, w których odbywają się zabawy czy koncerty, mają być zamykane najpóźniej o godz. 3 rano, w inne dni - najpóźniej o godz. 24. Ograniczenia nie dotyczą imprez zamkniętych, np. wesel, studniówek, zabaw sylwestrowych, uroczystości rodzinnych oraz innych imprez okolicznościowych. Regulacje nie dotyczą też aptek, stacji benzynowych, hoteli i pensjonatów.

Projekt uchwały powstał w związku z tym, że od kilku lat mieszkańcy zwracali uwagę na częste przypadki zakłócania porządku publicznego w nocy.

Jak powiedział w środę PAP przedstawiciel Urzędu Miasta Wałbrzycha Krzysztof Fila, w ciągu najbliższych sześciu miesięcy przedsiębiorcy, straż miejska oraz przedstawiciele miasta zobowiązali się do podjęcia działań, które mają poprawić bezpieczeństwo w okolicach otwartych w nocy lokali usługowych.

"Przedsiębiorcy zobowiązali się do założenia monitoringu w swoich lokalach oraz informowania służb o zakłócaniu porządku w ich okolicach. Prezydent zaś obiecał zwiększenie pieniędzy na patrole straży miejskiej" - powiedział Fila.

Na najbliższej sesji rady miasta prezydent Wałbrzych zwróci się do radnych o zawieszenia wejścia w życie uchwały ograniczającej handel w nocy na okres sześciu miesięcy. "To będzie czas, w którym zobaczmy czy podjęte kroki przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa w okolicach nocnych lokali" - powiedział Fila.

W zeszłym tygodniu część mieszkańców Wałbrzycha złożyła do Trybunału Konstytucyjnego skargę na uchwałę rady miasta w sprawie ograniczenia nocnego handlu w tym mieście. Zdaniem wnioskodawców uchwała łamie prawa obywatelskie.

W ocenie przedstawiciela części mieszkańców Wałbrzycha Mateusza Rambachera wejście w życie uchwały spowoduje zamarcie życia nocnego w Wałbrzychu. "Uderza ona również w przedsiębiorców powodując, że pracę może stracić około 100 osób" - zauważył. Jak dodał, uchwała łamie prawa obywatelskie oraz ogranicza wolność gospodarczą. Jego zdaniem pod protestem w sprawie nowych regulacji podpisało się kilka tysięcy osób.

W środę Rambacher powiedział PAP, że porozumienie z władzami miasta zostanie podpisane, co nie oznacza, że "problem znikł". "Nie chcemy w ogóle tej uchwały, a obecne rozwiązanie spycha odpowiedzialność za porządek w mieście w nocy z policji i straży miejskiej na przedsiębiorców. Liczymy, że miasto całkowicie wycofa się z tej uchwały" - powiedział.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

więcej informacji:

Powiązane tematy:

Partnerzy serwisu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!