Choć w większości przypadków nowe opłaty budzą sprzeciw przedsiębiorców, na rynku suplementów diety reakcja jest odwrotna. Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) pracuje nad regulacjami, które wprowadzą opłatę za notyfikację wniosku o wprowadzenie suplementu na rynek.

Monika Zagrajek, dyrektor departamentu żywności prozdrowotnej GIS mówi, że w ciągu najbliższych miesięcy GIS przedstawi propozycje wysokości opłat. Przy ich ustalaniu będzie brała pod uwagę dwa aspekty - z jednej strony producenci suplementów mogą pochwalić się wysokimi marżami, a z drugiej — gwarantują wysokie wpływy do publicznego budżetu, więc nadmiernie ich obciążając, można wylać dziecko z kąpielą.

Marek Chrzanowski, współwłaściciel producenta suplementów diety Oleofarm, uważa, że to dobry kierunek, a rynek suplementów diety potrzebuje regulacji, dlatego uważa, że opłaty to dobra decyzja i liczy, że uporządkuje rynek, a być może wyeliminuje firmy niebadające produkowanych suplementów, lecz prowadzące tzw. produkcję garażową. Tę opinię podziela Monika Stefańczyk, główny analityk PMR w obszarze farmacji. Nie spodziewa się, aby dodatkowe opłaty doprowadziły do przetasowań na rynku.

Czytaj więcej w „Pulsie Biznesu”.

 

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl