Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Paulina Gbur, KE na FRSiH: Obciążenia legislacyjne hamują rozwój handlu w UE

  • Autor: dlahandlu.pl
  • Data: 14-11-2018, 15:33
Według Komisji Europejskiej handel to bardzo ważny sektor gospodarki, bo jest bardzo dużym sektorem, zatrudnia wiele osób i wnosi wartość dodaną. - Handel wpływa bezpośrednio na jakość życia konsumentów. To były argumenty za tym, by uznać handel za jeden z priorytetowych sektorów w UE, a także okazja, by przyjrzeć się jakie bariery w handlu istnieją i czy można z nimi walczyć – mówiła podczas FRSiH Paulina Gbur, specjalista ds. polityki, w dyrekcji generalnej ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP, dział E4 usługi dla przedsiębiorstw w Komisji Europejskiej.
Paulina Gbur, KE na FRSiH: Obciążenia legislacyjne hamują rozwój handlu w UE
Paulina Gbur, Komisja Europejska fot. PTWP

Jak poinformowała przedstawicielka KE podczas debaty "Dawid czy Goliat – handel mierzy się z legislacyjnym naporem", Komisja przyjrzała się barierom i utrudnieniom dla przedsiębiorców w tym sektorze. - Okazało się, że jest duże zróżnicowanie obciążeniem, różna wysokość restrykcyjności wobec sektora handlu i dotyczy ona przede wszystkim sklepów stacjonarnych, gdzie nadal odbywa się 90 proc. sprzedaży. Te przeszkody mają charakter legislacyjny i wpływają na wydajność sektora handlowego. Według danych UE, jest ona niższa niż wielu innych sektorów i nie rozwija się w Europie tak jak w USA, Kanadzie czy Japonii – mówiła Paulina Gbur.

Jej zdaniem, KE nadal będzie przyglądać się tym barierom. - Wskazujemy na dobre praktyki w niektórych państwach UE, które pokazują, że można osiągnąć cele polityki publicznej w sposób mniej restrykcyjny. Chcemy zachęcić inne państwa, gdzie restrykcje w handlu są wyższe, do rozważenia, czy tych samych celów nie można osiągnąć w mniej restrykcyjny sposób. Zaczęliśmy już rozmowy bilateralne z niektórymi państwami, w których restrykcje w handlu są wysokie – wymieniała.

Paulina Gbur przypomniała, że w tym roku zostały przyjęte projekty dyrektyw w ramach tzw. Nowego Ładu dla konsumentów UE.

- Przepisy o ochronie konsumenta nie zawsze działają tak jak powinny i są niejednokrotnie przestarzałe. Celem Nowego Ładu jest, by prawo było efektywniej wykonywane, by ochrona konsumenta była bardziej przejrzysta, a także, by kary były bardziej dotkliwe kary, by mogły zniechęcać do ewentualnych wykroczeń – mówiła.

Jedną z najważniejszych propozycji KE jest zwiększenie przejrzystości transakcji zawieranych w internecie. – Chodzi o to, by konsument np. wiedział, czy kupuje od osoby prywatnej, czy od przedsiębiorstwa. Przy wyświetlaniu wyników wyszukiwania w przeglądarkach konsument powinien wiedzieć, kiedy te wyniki są opłacone przez przedsiębiorcę, a kiedy neutralne, a także mieć możliwość odstąpienia od umowy kiedy za usługę płaci nie pieniędzmi, ale np. danymi - tłumaczyła.

Nową propozycją jest projekt dyrektywy o powództwie przedstawicielskim, które umożliwia podmiotom do tego wyznaczonym reprezentowanie grup konsumentów, którzy ponieśli szkodę w wyniku działania przedsiębiorstwa. Takimi podmiotami mogą być organizacje konsumenckie.  - To pomogłoby konsumentom bardziej efektywnie dochodzić swoich roszczeń – oceniała Paulina Gbur.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partnerzy serwisu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!