Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

PIH: Tytoń w niektórych sklepach odpowiada za 40-proc. obrotu

  • dlahandlu.pl
  • Autor: dlahandlu.pl
  • Data: 18-12-2012, 11:37
Polska Izba Handlu reprezentując ponad 30 tys. przedsiębiorców sektora handlu wskazuje na poważne negatywne skutki wprowadzenia zmian w dyrektywie tytoniowej, które twórcy projektu zdają się całkowicie ignorować.

17 grudnia miały zakończyć się prace nad projektem rewizji dyrektywy tytoniowej (2001/37/WE), delegalizującym dużą część wyrobów tytoniowych w państwach członkowskich UE. Zakaz sprzedaży i produkcji obejmie między innymi papierosy typu slim, oraz papierosy aromatyzowane, w tym mentolowe. Ponadto opakowania wszystkich producentów mają być jednakowej wielkości, przy czym znak firmowy może zajmować najwyżej 20% powierzchni opakowania - pozostałą część mają pokrywać drastyczne zdjęcia chorób powodowanych przez palenie tytoniu.

- Jeżeli Komisja Europejska pójdzie w stronę ograniczenia legalnej sprzedaży wyrobów tytoniowych czeka nas zalew podrabianych i przemycanych papierosów - ostrzega Maciej Ptaszyński Dyrektor Generalny Polskiej Izby Handlu - Wiele przykładów z przeszłości wskazuje, że rozwiązania prohibicyjne nie tylko nie sprawdzają się, ale wręcz wywołują efekt odwrotny do zamierzonego. Jest tak dlatego, że ogromny popyt nie znika z dnia na dzień, kieruje się więc na nielegalne źródła.

Dyrektywa jest forsowana mimo licznych protestów, podczas konsultacji społecznych, które odbyły się wiosną 2012 roku, ponad 90% napływających opinii było negatywnych. Do Komisji Europejskiej trafiły także petycje od ponad 9000 polskich handlowców obawiających się rozwoju szarej strefy i ogromnych strat w handlu.

- Rozumiemy konieczność ograniczenia szkodliwych skutków palenia tytoniu, których nikt nie neguje, jednak tak drastyczne i niecelowe rozwiązania jedynie pogorszą sytuację dając impuls do rozwoju czarnego rynku oraz generując wielomiliardowe straty dla budżetu państwa - ostrzega Ptaszyński - Dla przedstawicieli handlu oznacza to natomiast spadek rentowności przez rozwój szarej strefy, utratę miejsc pracy, a nawet bankructwa. Polska jest największym w Europie rynkiem papierosów mentolowych (ok. 30% sprzedaży), a w niektórych sklepach tytoń stanowi nawet 40% obrotów. Oczekujemy od polskiego rządu zdecydowanych działań w celu ochrony przedsiębiorców, miejsc pracy, ale przede wszystkim społeczeństwa, które najbardziej ucierpi na wzroście przestępczości i napływie tytoniu z niesprawdzonych źródeł, dostępnego swobodnie także dla młodzieży - dodaje Ptaszyński.

Komisja Europejska ma przyjąć projekt na posiedzeniu w środę, 19 grudnia. Polski rząd, jak dotąd nie zajął w UE oficjalnego stanowiska dotyczącego dyrektywy tytoniowej. Przedstawiciele Polskiej Izby Handlu, Polskiego Związku Plantatorów Tytoniu, oraz OPZZ podpisali w tej sprawie list otwarty do Premiera Donalda Tuska z apelem o obronę miejsc pracy w legalnym handlu, produkcji i uprawie tytoniu w Polsce. Dokument został złożony w Kancelarii Premiera.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partnerzy serwisu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!