Z inicjatywą ograniczenia sprzedaży napojów alkoholowych w godz. 23-6 wyszedł prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak. Taką możliwość daje niedawna nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Zgodnie z nią samorządy same mogą decydować o zakazie nocnej sprzedaży napojów alkoholowych w miejscach nieprzeznaczonych do ich spożycia.

"Podjęta uchwała jest odpowiedzią na apele i głosy mieszkańców, którzy wielokrotnie zgłaszali się do mnie i urzędu w sprawie zakłócania ciszy nocnej, miru domowego, porządku publicznego. Te sytuacje miały bardzo często miejsce w pobliżu sklepów, gdzie sprzedaż napojów alkoholowych odbywała się w porze nocnej" - powiedział po przyjęciu uchwały przez radnych prezydent Chojniak.

Podczas środowej sesji prezydencki projekt uchwały poparło 14 radnych, trzech było przeciw, a kolejnych trzech wstrzymało się od głosu.

Obecny na posiedzeniu Mirosław Świech ze Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Abstynenckiej "Pałacyk" stwierdził, że to pierwszy krok do rozwiązania problemu nadużywania alkoholu w mieście. "Według danych, około 4 proc. piotrkowian jest uzależnionych od alkoholu, a około 20 proc. szkodliwie go spożywa" - przekonywał.

Wśród przegłosowanych uchwał znalazły się także dotyczące m.in. ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych oraz usytuowania miejsc sprzedaży i podawania takich napojów.

Jak poinformował rzecznik prasowy piotrkowskiego magistratu Jarosław Bąkowicz, uchwała w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu wejdzie w życie 14 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego, czyli prawdopodobnie w pierwszych dniach wakacji.

Pod koniec stycznia prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Pozwala ona samorządom na wprowadzenie zakazu handlu alkoholem od godz. 22-6. Dotyczy to wszystkich punktów handlowych, wyłączona z tego jest gastronomia, jeśli trunek jest spożywany na miejscu. Ustawa wprowadza też ogólny zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych, choć można wprowadzić wyjątki.

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl