PKN Orlen otworzy stację doświadczalną hodującą glony
Jeszcze w tym roku w zakładzie głównym PKN Orlen w Płocku (Mazowieckie) ma zostać uruchomiona stacja doświadczalna, gdzie z wykorzystaniem dwutlenku węgla i wody poprodukcyjnej hodowane będą glony, służące do produkcji wyższej generacji biokomponentów paliw.

To innowacyjny projekt płockiego koncernu, którego celem jest opracowanie technologii wytwarzania biopaliw, zgodnie z priorytetami wyznaczonymi przez unijną Dyrektywę o Odnawialnych Źródłach Energii na 2020 r.
Obecnie, w ramach przedsięwzięcia, zakończył się pierwszy etap prac badawczych na Uniwersytecie Szczecińskim i Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, gdzie wytypowano odpowiednie szczepy glonów olejowych i taksonów okrzemek, które zostaną przeniesione do hodowli w stacji doświadczalnej PKN Orlen - poinformował płocki koncern, odpowiadając na pytania PAP, dotyczące przedsięwzięcia.
Jak zaznaczył PKN Orlen, trwa jeszcze proces przetargowy na wyłonienie wykonawcy budowy stacji doświadczalnej wraz z niezbędną infrastrukturą na terenie zakładu produkcyjnego spółki w Płocku, gdzie znajduje się największy w Polsce kompleks rafineryjno-petrochemiczny. "Jej uruchomienie zaplanowane jest jeszcze w tym roku" - zapowiedział płocki koncern.
PKN Orlen wyjaśnił, że w stacji doświadczalnej, która powstanie "hodowane będą glony olejowe i okrzemki z wykorzystaniem medium hodowlanego, jakim będą wody poprodukcyjne i gaz bogaty w dwutlenek węgla, pochodzący z jednej z instalacji produkcyjnych". "Głównym celem projektu jest ocena możliwości produkcji oleju z glonów i okrzemek w kierunku biopaliw drugiej generacji w warunkach rzeczywistych zakładu produkcyjnego w Płocku. Wyprodukowany doświadczalnie w płockiej rafinerii olej z glonów i okrzemek będzie badany pod kątem produkcji estrów, jak również biokomponentów syntetycznych" - zaznaczył PKN Orlen.
Według płockiego koncernu, "badaniom poddane zostaną wytłoczyny glonowe w kierunku zgazowania i fermentacji biogazowej, jak również pozostałość masy organicznej z okrzemek w kierunku polimerowym". "Po przeprowadzeniu tych badań będziemy mogli ocenić, jak przedmiotowa technologia może przyczynić się do realizacji przez PKN Orlen celów nakreślonych przez dyrektywy Unii Europejskiej" - wyjaśniła spółka.
PKN Orlen przyznał, że "jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o komercjalizacji technologii", opracowanej w ramach innowacyjnego projektu wykorzystania glonów i okrzemek do produkcji wyższej generacji biokomponentów paliw.
