Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (International Air Transport Association - IATA) to światowa organizacja handlowa z siedzibą w Montrealu (Kanada) i Genewie (Szwajcaria), skupiająca m.in. ok. 270 przewoźników lotniczych z ponad stu krajów, odpowiadających za ponad 80 proc. przewozów lotniczych na świecie.

"Zmiany, zarówno gospodarcze, jak i społeczne, sprawiają, że rynek lotniczy ma przed sobą znakomite perspektywy. Już teraz jesteśmy jego ważnym uczestnikiem i chcemy rozwijać się wraz z nim. Partnerstwo z IATA, kluczową organizacją lotniczą na świecie, to kolejny krok na tej drodze, umożliwiający nam aktywny udział w wypracowywaniu rozwiązań obejmujących całą branżę i umacnianie naszej pozycji rynkowej" - powiedział Zbigniew Leszczyński, członek zarządu PKN Orlen ds. sprzedaży, cytowany w poniedziałkowym komunikacie spółki.

PKN Orlen zwrócił uwagę, że program partnerstwa strategicznego IATA "jest platformą zrzeszającą linie lotnicze oraz dostawców rozwiązań dla lotnictwa, umożliwiającą wzmocnienie relacji pomiędzy kluczowymi podmiotami z branży". Jak zaznaczył płocki koncern, IATA wprowadza m.in. regulacje w zakresie transportu lotniczego, a "głównym zadaniem organizacji jest wsparcie dla przemysłu lotniczego w sprawach uczciwej konkurencji".

PKN Orlen podkreślił, że jest największym w Polsce dostawcą paliw lotniczych, który realizuje tego typu usługi także na międzynarodowym lotnisku Vaclava Havla w Pradze, największym w Czechach - to pierwsze zagraniczne lotnisko obsługiwane przez płocki koncern.

Jak przypomniał PKN Orlen, do jego grupy kapitałowej należy Orlen Aviation, podmiot specjalizujący się w obsłudze naziemnej samolotów obejmującej tankowanie paliwem lotniczym. Spółka ta działa na największych krajowych lotniskach, w tym w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Katowicach i Modlinie. Z kolei za usługę tankowania klientów PKN Orlen na lotnisku w czeskiej Pradze odpowiada Czech Airlines Handling.

Orlen Aviation to podmiot istniejący od 1997 r., w którym PKN Orlen posiada 100 proc. udziałów, a do kwietnia 2017 r. działający pod nazwą Petrolot. Spółka posiada magazyny o łącznej pojemności 18 tys. metrów sześc. PKN Orlen informował pod koniec kwietnia zeszłego roku, że Orlen Aviation "zamierza mocniej zaakcentować swoją obecność na krajowym rynku, pracując wraz z PPL nad pierwszym w Polsce wspólnym projektem scentralizowanej infrastruktury paliwowej dla Lotniska Chopina, pozwalającym zarządzać magazynowaniem 100 proc. wolumenu paliwa lotniczego".

W ostatnim czasie PKN Orlen zapowiedział, że Orlen Aviation w ramach podpisanych kontraktów zyska 10 nowoczesnych autocystern i 5 przyczep do paliw lotniczych. Pierwsza z nowych autocystern została już dostarczona na warszawskie lotnisko Chopina, a 9 kolejnych trafi do firmy w pierwszej połowie 2018 r. Według płockiego koncernu, nowe autocysterny "będą obsługiwały różne lotniska, na których obecny jest Orlen Aviation, w zależności od bieżących potrzeb". 

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl