PKN Orlen planuje montaż siłowni wiatrowych na stacjach paliw
- Autor: PAP
- Data: 11-07-2017, 10:51
"Projekt ma być dedykowany wyłącznie stacjom paliw w sieci koncernu. To kolejny krok w kierunku zwiększania samowystarczalności energetycznej obiektów w sieci detalicznej PKN Orlen" - zapowiedziała spółka we wtorkowym komunikacie.
PKN Orlen wyjaśnił, iż wytworzona przez siłownie wiatrowe energia "w pierwszej kolejności zostanie wykorzystana na potrzeby własne stacji paliw", a "ewentualne nadwyżki mogą zostać wyprowadzone do sieci dystrybucyjnej".
Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
"Instalacja pilotażowych siłowni wiatrowych o pionowej osi obrotu i mocy do 40kW jest planowana na 2018 r." - podał we wtorek płocki koncern. Według spółki, inwestycja ma zostać zrealizowana w formule "pod klucz" i obejmować będzie całość prac projektowych i budowlanych, łącznie z procedurami związanymi z uzyskaniem pozwolenia na budowę i przyłączeniem siłowni do sieci.
"Uniezależnienie od kierunku wiatru oraz możliwość pracy nawet przy niskiej prędkości wiatru pozwala na generowanie energii praktycznie przez cały rok. Konstrukcje o pionowej osi charakteryzują się mniejszym poziomem hałasu od swoich tradycyjnych odpowiedników o poziomej osi. W związku z tym eksploatacja urządzenia nie wpłynie na komfort użytkowników oraz pracowników stacji" - zaznaczył PKN Orlen, opisując planowany projekt.
Zgodnie z jego założeniami, turbina wiatrowa ma zostać wyposażona w system SCADA, umożliwiający rejestrację zarówno warunków atmosferycznych, np. prędkość i kierunek wiatru, temperatura powietrza, wilgotność powietrza czy ciśnienie atmosferyczne, jak również parametrów pracy instalacji, czyli prędkości obrotowej wirnika, napięcia oraz natężenia po stronie stałoprądowej i zmiennoprądowej.
W lutym 2016 r. PKN Orlen wdrożył pilotażowy projekt mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy do 40 kWp (moc szczytowa, maksymalna - PAP), które zainstalowano na 11 wybranych stacjach paliwowych tej spółki. W panele z ogniw krzemowych mono i polikrystalicznych wyposażono placówki w Płocku, Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu, Sandomierzu, Radomiu i Bielsku-Białej, a także w miejscowości Guzów przy trasie Sochaczew-Mszczonów oraz w Krakowie i Katowicach.
Moduły fotowoltaiczne umieszczone zostały na dachach i wiatach stacji paliwowych PKN Orlen, wkomponowując się tym samym w dotychczasową architekturę obiektów. Ilości energii generowanej ze słońca, a także wielkość zredukowanej w ten sposób emisji prezentowane są na zainstalowanych w pawilonach sklepowych monitorach.

więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Właściciel stacji Avia: "Wciąż mierzymy się z niepewnością na światowych rynkach"
-
Spar stawia na sklepy na stacjach paliw
-
Orlen szuka dostawców zapiekanek. Do kiedy można składać oferty?
-
Circle K – Horizon w Jaworznie. Ruszyła stacja po modernizacji
-
Grupa Orlen chwali się wynikami. Zysk o 1,4 mld zł wyższy niż rok wcześniej
-
Shell z rekordowymi zyskami. Pracownicy mogą liczyć na solidne premie
-
Shell Polska i DPD Polska rozwijają współpracę
-
Jest fuzja PKN Orlen z Grupą Lotos
-
PKN Orlen i PGNiG podpisały plan połączenia spółek. Kiedy się połączą?
-
Promocja „30 gr na litrze” marketingowym trikiem Orlenu. Spadki wizyt mniejsze niż u konkurencji
komentarze (0)