PKN Orlen podtrzymuje chęć przejęcia Ruchu
PKN Orlen podtrzymuje deklaracje zaangażowania w przejęcie i restrukturyzację spółki Ruch - poinformował w środę PAP koncern. Wcześniej sąd odmówił zatwierdzenia układów Ruchu z wierzycielami. Ruch zapowiada zażalenie, Orlen określa decyzję jako "niezrozumiałą".

Jak poinformował PKN Orlen, projekt przejęcia Ruchu wpisuje się w strategiczne założenia biznesowe spółki, zakładające dynamiczny rozwój segmentu detalicznego.
"Przejęcie przez PKN Orlen i wdrożenie planu restrukturyzacji pozwoli odzyskać spółce stabilność finansową oraz odbudować pozycję na rynku. Projekt ma uzasadnienie biznesowe, jest również istotny z punktu widzenia wielu naszych klientów, którzy powinni mieć jak najszerszy dostęp do informacji, co zapewnia im m.in. spółka Ruch poprzez kolportaż prasy" - poinformowała rzecznik koncernu Joanna Zakrzewska.
Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
"Postanowienie Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w Warszawie jest dla nas niezrozumiałe. Dlatego mając na uwadze, że postanowienie Sądu nie jest prawomocne, mamy nadzieję, że w toku dalszego postępowania dojdzie do zatwierdzenia układów co pozwoli nam realizować zamierzone plany" - dodała.
Warszawski sąd restrukturyzacyjny, odmawiając w środę zatwierdzenia układów Ruchu z wierzycielami, podzielił m.in. zastrzeżenia jednego z wierzycieli, który podnosił, że nie uwzględniono wniosku o powołanie rady wierzycieli. Mimo braku rady doszło do głosowania propozycji układowych przez zgromadzenie wierzycieli.
Według sądu zignorowanie wniosku wierzycieli decydujących o umorzeniu własnych wierzytelności, o powołanie rady przed zgromadzeniem wierzycieli naruszało ich prawa. Sąd podkreślił, że prawo restrukturyzacyjne ma na celu wzmocnienie praw wierzycieli, a organem ich reprezentującym jest właśnie rada wierzycieli.
Inne uwzględnione zastrzeżenie dotyczyło braku możliwości zapoznania się wierzycieli z aktami sprawy przed zgromadzeniem wierzycieli. Doprowadziło do tego, że nie byli oni świadomi aktualnej oferty inwestora - PKN Orlen, ostatecznych propozycji układowych oraz nie znali aktualnego spisu wierzycieli - ocenił sąd.
Postanowienia nie są prawomocne, stronom postępowania przysługuje od nich zażalenie. Ruch czeka na pisemne postanowienie sądu i - ponieważ się z nim nie zgadza - zamierza zaskarżyć je do sądu drugiej instancji - powiedział PAP rzecznik Ruchu Wojciech Paczyński.
Ruch złożył w sierpniu 2018 roku wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego w celu zawarcia układu częściowego. W kwietniu Alior Bank, PKN Orlen i PZU zawarły porozumienie w sprawie warunków transakcji dotyczącej przejęcia Ruchu, zakładające, że bank przejmie 100 proc. akcji Ruchu, a następnie sprzeda je PKN Orlen.
