O zagrożenia wynikające z wprowadzenia podatku progresywnego od sprzedaży detalicznej Ministerstwo Finansów zapytał poseł Grzegorz Furgo. Zdaniem posła, duże sieci handlowe mogą zacząć rejestrować swoje sklepy jako samodzielne podmioty działalności gospodarczej, aby uniknąć konsolidacji wpływów. 

Po drugie, poseł zwrócił uwagę, że wprowadzenie podatku progresywnego od handlu detalicznego może przełożyć się na podniesienie poziomu wysokości cen w małych i średnich sklepach, w większości przynależącego do polskiego kapitału.

Jak odpowiedział Wiesław Janczyk , sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, nie jest rolą Ministra Finansów narzucanie podatnikom rozwiązań organizacyjnych skutkujących maksymalizacją ich zobowiązań podatkowych, a jedynie skuteczne egzekwowanie ich obowiązków w ramach ustanowionego prawa.

Janczyk zauważył, że ewentualny podział przedsiębiorstwa podatnika i wyodrębnienie w ten sposób punktów sprzedaży osiągających odrębnie przychody opodatkowane niższą stawką lub mieszczące się w kwocie wolnej będzie rodził określone konsekwencje. Na skutek podziału każdy wyodrębniony podmiot będzie bowiem niezależnym podatnikiem nie tylko projektowanego podatku, ale również innych danin publicznych. 

Czytaj więcej na Infor.pl

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl