Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

POHiD: Nowe przepisy dotyczące kas fiskalnych są niespójne

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 05-03-2013, 18:36
POHiD zwraca uwagę na projektowane regulacje dotyczące prowadzenia ewidencji obrotu, kryteriów technicznych i serwisu kas rejestrujących. Organizacja uważa, że wydanie aż trzech różnych projektów regulujących kwestię obsługi kas może spowodować niespójność w stosowaniu przepisów w praktyce handlowej oraz zwiększenie ryzyka błędnych interpretacji przez podatników.

Regulacje, aktualnie będące przedmiotem konsultacji społecznych i międzyresortowych, przygotowuje Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Gospodarki. Są to:
- projekt rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 8 lutego 2013 r. w sprawie sposobu prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących oraz warunków używania kas przez podatników,

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl


- projekt rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lutego 2013 r. w sprawie warunków zorganizowania i prowadzenia serwisu kas rejestrujących mających znaczenie dla ewidencjonowania,
- projekt rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 16 sierpnia 2012 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące.

POHiD jest zdania, że wydanie aż trzech różnych projektów może spowodować niespójność w stosowaniu przepisów.

Jak informuje organizacja, nakładają one na handel szereg nowych - czasochłonnych i kosztownych - obowiązków wynikających z wprowadzenia licznych wymogów technicznych i sprawozdawczych. Jako przykładu POHiD podaje: ingerencję w systemy teleinformatyczne (estymowany koszt to 90 mln zł w skali branży); obowiązek prowadzenia nowych ewidencji towarów i reklamacji (sposób prowadzenia tych ewidencji nie został precyzyjnie określony i budzi szereg wątpliwości); wprowadzenie pojęcia „jednoznacznej nazwy towaru", która powinna widnieć na paragonach oraz obowiązki o charakterze formalnym, np. ograniczenie prawa podatnika w zakresie swobodnej zmiany uprawnionego serwisanta kas.

- Niezrozumiałe i niekorzystne jest wydłużenie okresu archiwizacji paragonów papierowych do 6 lat. POHiD uważa, że należy utrzymać dotychczasowe, korzystne dla wszystkich podatników, rozwiązanie w postaci 2-letniego okresu archiwizacji paragonów. Jako że rozporządzenia budzą szereg wątpliwości oraz problemów praktycznych i interpretacyjnych, POHiD apeluje do Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Gospodarki o przesunięcie wejścia w życie rzeczonych przepisów z 1 kwietnia 2013 na 1 stycznia 2014 r. oraz eliminację problemów praktycznych, zgodnie ze szczegółami zawartymi w opiniach przesłanych przez POHiD - wyjasniają przedstawiciele POHiD-u.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

więcej informacji:

Powiązane tematy:

Partnerzy serwisu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!