Partnerzy portalu
 • partner portalu
 • partner portalu

POHiD proponuje podatek obrotowy liniowy od wszystkich firm, a nie tylko od handlu

 • Autor: POHiD / www.portalspozywczy.pl
 • Data: 24-12-2015, 09:11
Strona 2 z 2

POHiD jest zdania, że rozwiązaniem najsprawiedliwszym a jednocześnie efektywnym ekonomicznie oraz z punktu widzenia interesów budżetu państwa, jest podatek obrotowy liniowy od wszystkich podmiotów, a nie tylko nakładany na sektor handlu. Oprócz zalet czysto kalkulacyjnych gwarantuje on pewność prognozowania poboru przez państwo i płatników. Stawka liniowa nikogo nie będzie dyskryminować oraz nie pogorszy sytuacji najgorzej sytuowanych gospodarstw domowych.
Proponowane rozwiązanie może – wedle kalkulacji POHiD - zapewnić oczekiwane wpływy do budżetu państwa w wysokości ok. 3,5 mld PLN, przy niedotkliwej stawce ok. 0,5 proc..

Zdaniem Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, aby złagodzić skutki podatku obrotowego, powinna zostać nim objęta możliwie najszersza grupa przedsiębiorstw. Objęcie innych branż, poza sektorem handlu detalicznego, czyli również handlu hurtowego i sektora produkcji, pozwoli na rozłożenie sumy 3,5 mld PLN na znacznie większą liczbę podmiotów.

Handel, jako jedna z najmniej rentownych gałęzi gospodarki, zwłaszcza handel artykułami spożywczymi, nie powinien być poddawany wyłącznemu opodatkowaniu dodatkowemu, gdyż rozwiązanie takie spowoduje szereg następstw negatywnych dla całej gospodarki - podkreśla POHiD.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • mike 2015-12-24 21:41:20

  POHiD to organizacja, w której nie ma ani jednej sieci polskiej. Swoje propozycje niech złożą do rządów Niemiec, Portugali, Francji i W. Brytanii. Polskie sprawy niech zostawią Polakom.

  Odpowiedz
 • marea 2015-12-25 13:04:58

  podatek liniowy?supr dla Biedronki i Kauflanda, Dla polskich sklepów to ostatni gwóźdź do trumny.

  Odpowiedz
 • Miś 2015-12-26 15:18:34

  Kolonizatorom mówimy stanowcze NIE

  Odpowiedz
 • płk.molibden 2015-12-26 17:42:56

  Dawno stwierdzono że jedno miejsce pracy w hipermarkecie likwiduje 5-7 miejsc pracy w handlu tradycyjnym ( polskim ) i jego otoczeniu. czyli jeżeli zlikwidujemy jedno miejsce pracy w hipermarkecie to powstanie 5 miejsc pracy w handlu tradycyjnym . De facto miejsc pracy przybędzie !!!!!

  Odpowiedz
 • Marcin 2015-12-27 11:19:14

  W komentarzach zapominać o jednym jakże istotnym fakcie. W większości towar do owych sieci dostarczają polscy przedsiębiorcy. Spadek rentowności marketów i czy ich upadek wiązać się będzie z wymuszaniem obniżki cen towarów dostarczanych lub też bankructwem firm dostawczych. Żaden rynek tradycyjny nie utrzyma tej części \" łańcucha \" rynku. Ile osób wówczas straci pracę lub obniżone zostaną im wynagrodzenia? Po drugie skoro rynek tradycyjny jest najlepszy to dlaczego masa Polaków odwiedza sieciowe? Czy czasem nie dlatego że cena jest niższa? Skąd zatem po utracie miejsc pracy u wytwórców i dostawców będą w stanie płacić więcej za cotygodniowe zakupy?

  Odpowiedz

Powiązane tematy:

Partnerzy serwisu
 • partner portalu
 • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!