Polska najbardziej transparentnym rynkiem nieruchomości w CEE
- Autor: pr
- Data: 26-06-2014, 18:30
Według najnowszego Globalnego Indeksu Transparentności Rynku Nieruchomości, opracowanego przez ekspertów JLL i LaSalle Investment Management wynika, że ponad 80% badanych krajów odnotowało postęp w obszarze przejrzystości. Najbardziej transparentne rynki świata to Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Australia, Nowa Zelandia i Francja. Rynki, które odnotowały największy awans w rankingu to Kenia, Katar, Ghana, Nigeria i Rumunia.
Globalny Indeks Transparentności obejmuje 102 rynki nieruchomości na całym świecie, analizowane w takich kategoriach jak m.in. dostęp do danych rynkowych czy przejrzystość i skuteczność legislacji. Wyniki raportu stanowią narzędzie dla inwestorów i najemców szukających nowych lokalizacji dla swojego biznesu, a także dla instytucji publicznych, podejmujących działania na rzecz poprawy transparentności gospodarki. JLL mierzy poziom przejrzystości rynków nieruchomości już od 15 lat. Z tej perspektywy można zobaczyć, w jaki sposób trend związany ze zwiększaniem transparentności rozprzestrzeniał się na nowe kraje - począwszy od Stanów Zjednoczonych, Australii, Kanady, czy krajów Europy Zachodniej, przez Europę Południową i Środkową, Bliski Wschód, kraje BRICS i MIST , do Afryki Subsaharyjskiej - wraz ze wzrostem aktywności inwestorów i najemców w tych regionach świata.
Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
Najważniejsze wnioski z tegorocznego raportu:
Najbardziej transparentnym rynkiem nieruchomości na świecie jest Wielka Brytania, a następnie Stany Zjednoczone, Australia, Nowa Zelandia, Francja, Kanada, Holandia, Irlandia i Finlandia. Państwa te należą do kategorii rynków wysoce transparentnych, a w tegorocznej edycji w grupie zadebiutowała Irlandia. Kategoria jest w dalszym ciągu zdominowana przez kraje anglosaskie.
Największą poprawę w zakresie transparentności odnotowały: Kenia, Katar, Ghana, Nigeria, Rumunia, Zambia, Mauritius, Algieria, Kolumbia i Kazachstan. W tej kategorii dominują kraje Afryki Subsaharyjskiej. Należy jednak pamiętać, że region ten rozpoczyna dopiero swoją drogę w kierunku przejrzystości rynku. Największy progres w Amerykach odnotowały Kolumbia i Peru.
Europa Środkowo-Wschodnia jest motorem zmian w zakresie transparentności na kontynencie. Rumunia i Serbia zanotowały wyraźną poprawę w tym obszarze w ostatnich dwóch latach. Liderem regionu pozostaje Polska (miejsce 17 na 102 badane kraje i awans z miejsca 19 w 2012), następnie Czechy i Węgry, które również zarejestrowały poprawę w kwestii przejrzystości rynku.
komentarze (0)