Zerowy VAT na żywność

Szef resortu finansów sprecyzował, że jeszcze w marcu powinno się wyjaśnić, jak decyzja o zerowej stawce VAT na podstawowe produkty spożywcze przełoży się na rzeczywiste obniżenie cen tych towarów w sklepach.

"Rząd prowadzi już w tej sprawie rozmowy z udziałem sektora produkcyjno-rolniczego oraz handlowego. Zakończą się one w przyszłym tygodniu" - dodał.

Zapowiedział też, że w najbliższym czasie rząd zapoczątkuje szereg działań, by podnieść siłę nabywczą portugalskich konsumentów. Wśród nich ma być 1-procentowa podwyżka dla pracowników sfery publicznej, a także dotacje finansowe dla producentów rolnych o łącznej wartości 140 mln euro.

W środę premier Antonio Costa powiedział w parlamencie, że jego rząd nosi się z zamiarem obniżenia podatku VAT na artykuły spożywcze.

Stawki VAT na artykuły spożywcze

Obowiązujący dotąd w Portugalii system podatkowy przewidywał trzy stawki podatku VAT na artykuły spożywcze: 6 proc., 13 proc. i 23 proc. Najniższa dotyczyła podstawowych produktów żywnościowych.

Po wybuchu wojny na Ukrainie produkty spożywcze podrożały w Portugalii średnio o 21 proc., czyli ponad trzykrotnie więcej, niż wzrosła inflacja.

VAT 0% na żywność w Polsce

Obniżka VAT z 5 proc. do zera na większość produktów spożywczych, głównie nieprzetworzonych, obowiązuje od lutego 2022 r. 

Z prospektu programu emisyjnego Ministerstwa Finansów z 17 marca 2023 r. wynika, że będzie ona obowiązywała do końca 2023 r.

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl