Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Potwierdzenie dobrej koniunktury w polskiej gospodarce

  • Autor: PAP
  • Data: 18-07-2017, 17:56
To są tendencje bardzo pozytywne, które potwierdzają dobrą koniunkturę w polskiej gospodarce - tak wiceprzewodniczący sejmowej komisji finansów publicznych Janusz Szewczak skomentował dane GUS o wzroście wynagrodzeń i zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw .

"To jest dowód poprawiających się wyników gospodarczych i przekładania się tego na finanse, zarówno przedsiębiorstw, jak i dochody pracownicze. 6 proc. to znaczący wzrost, choć są kraje, gdzie jest on kilkunastoprocentowy, np. na Węgrzech. Ale u nas jest to wzrost systematyczny" - powiedział PAP Janusz Szewczak (PiS).

Ekonomista zwrócił też uwagę na wzrost przeciętnego zatrudnienie w przedsiębiorstwach, który pokazuje, że liczba miejsc pracy rośnie.

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny, w czerwcu 2017 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 6,0 proc. w ujęciu rocznym i wyniosło 4508,08 zł. Jednocześnie, jak wynika z danych GUS, przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było w czerwcu br. wyższe o 4,3 proc. niż rok wcześniej i wyniosło 6001,5 tys.

"To są tendencje bardzo pozytywne, które potwierdzają dobrą koniunkturę w polskiej gospodarce" - zaznaczył rozmówca PAP.

Zdaniem Szewczaka, ponieważ brakuje rąk do pracy, przedsiębiorcy będą musieli z przyczyn ekonomicznych podnosić wynagrodzenie pracownikom, żeby zatrzymać dobrą kadrę u siebie. "Ukraińcy nie zastąpią rynku pracy. Oni też domagają się wyższych wynagrodzeń nawet za prace sezonowe i te najcięższe" - ocenił.

Jego zdaniem, wskaźniki GUS potwierdzają słuszność koncepcji rozwojowej. "To, że zablokowano rabunek dochodów budżetu państwa, a także koniunktura związana z konsumpcją, programem 500 plus (...) daje przyzwoity efekt i każdy zaczyna pomału odczuwać wyższe wynagrodzenia" - wskazał. I dodał: "Chcielibyśmy, żeby one były znacząco wyższe, zbliżone do tych w bogatych krajach UE, ale gonimy to, naprawiamy polską gospodarkę i finanse publiczne".

Jak wskazał Szewczak, w tym roku jest szansa na dalszy wzrost wynagrodzeń. "Ten rok będzie generalnie udany. Będzie znacząco niższy niż zaplanowany deficyt budżetowy" - powiedział. Jak ocenił, deficyt może być mniejszy od zaplanowanego na ten rok nawet o 20 mld zł, a dochody podatkowe - ponad 20 mld zł większe niż zakładano. "To wszystko będzie powodować mniejsze zadłużenie i możliwość podnoszenia stopniowo wynagrodzeń w Polsce" - podkreślił Szewczak.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partnerzy serwisu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!