Sprawa stała się w Kielcach głośna za sprawą Radia Kielce. W studiu rozgłośni zjawiły się osoby, prowadzące sklepy na terenie pasażu „Real". Handlowcy tłumaczą, że praca w Wielką Sobotę od godziny 9 do 17, to zbyt długo. Są wierzący i chcieliby dobrze przygotować się do świąt wielkanocnych.

Dzierżawcy powierzchni sklepowych w pasażu obawiają się jednak, iż niedostosowanie się do wymagań dyrekcji, może skończyć się odmową wynajęcia powierzchni. Zobowiązali się w umowach do prowadzenia działalności w takich samych godzinach, jak hipermarket.

Ks. Dariusz Gącik - rzecznik kieleckiej Kurii, komentując dążenia do skrócenia wielkosobotnich godzin pracy przez grupą osób, pracujących w sklepach pasażu „Real" uważa, że „każdy chrześcijański pracodawca powinien rozumieć wagę Wielkiej Soboty, a utrudnienia wynikają z niezrozumienia istoty Triduum Paschalnego".

Choć ks. Gącik przyznaje, że Kościół nie ma wpływu na decyzje pracodawców, tak jak nie ma wpływu na decyzje polityczne, co do np. wolnego Wielkiego Piątku - to jednak powinien „uderzyć się w piersi".

Jego zdaniem , byłoby mniej takich sytuacji, gdyby była lepsza świadomość wiernych, w tym pracodawców, że Pascha z Triduum Paschalnym to najważniejsze z chrześcijańskich świąt. - „To są pokutujące wciąż braki w katechezie posoborowej. W świadomości wiernych akcent jest nadal położony na Boże Narodzenie, a Triduum przed Niedzielą Wielkanocną jakby nie było" - uważa.

W opinii ks. Gącika, Kościół musi być także wrażliwy na potrzeby duszpasterstwa przedsiębiorców i pracodawców, które rozwija się w niektórych środowiskach i częściach kraju. Prowadzą je np. księża sercanie.

„Zaryzykowałbym tezę, że jeśli wśród wiernych będzie wzrastała świadomość, czym są święta paschalne, to będzie to miało przełożenie na decyzje biznesowe, a może i polityczne" - mówi w rozmowie z KAI ks. Gącik.

Ks. Dariusz Gącik, rzecznik Kurii diecezjalnej w Kielcach jest absolwentem prawa kanonicznego KUL, pełni także funkcję notariusza Kurii kieleckiej. Jest członkiem neokatechumenatu i cenionym rekolekcjonistą.

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl