Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Prezes Komputronika: Podatek od handlu wpłynie na wzrost cen elektroniki użytkowej

  • Autor: PAP
  • Data: 28-01-2016, 08:50
Prezes spółki Komputronik szacuje, że gdyby podatek od handlu obowiązywał już w 2015 r. to obciążenie dla spółki wyniosłoby około 2,5 mln zł - poinformował PAP prezes Komputronika Wojciech Buczkowski. W jego ocenie w związku z niską rentownością podmiotów z branży elektroniki użytkowej proponowane rozwiązanie przełoży się na poziom cen.
Prezes Komputronika: Podatek od handlu wpłynie na wzrost cen elektroniki użytkowej
W związku z niską rentownością podmiotów z branży elektroniki użytkowej podatek przełoży się na poziom cen; fot. shutterstock.com

"Trudno obecnie czynić ostateczne wyliczenia. Gdyby przepisy dotyczyły roku 2015, kwota podatku wyniosłaby 2,5 mln zł" - powiedział PAP Buczkowski.

Prezes zwraca uwagę, że przedstawione do tej pory założenia nie pozwalają na dokonanie dokładnych obliczeń.

"Propozycje dotyczące podatku od sprzedaży detalicznej z pewnością nie pozostaną obojętne dla naszej bieżącej działalności. Trudno jednak na tym etapie oceniać ten wpływ i oszacować wysokość obciążeń" - powiedział.

"Przedstawione informacje o kształcie projektu nie precyzują na przykład, czy wskazany limit w wysokości 1,5 mln zł miesięcznie dotyczy wszystkich przychodów danego podmiotu, czy przychodów jedynie ze sprzedaży detalicznej (fiskalizowanej). W naszym przypadku, ze względu na współpracę z dziesiątkami partnerów franczyzowych i agencyjnych, jest to bardzo istotne" - dodał.

W jego ocenie wprowadzenie podatku w proponowanym kształcie może się przełożyć na wzrost cen.
"W branży elektroniki użytkowej istnieje ogromna konkurencja. Warto jednak zaznaczyć, że rentowność netto podmiotów odpowiadających za ponad 90 proc. sprzedaży do klientów detalicznych, rzadko przekracza 1 proc. Tym samym rozwiązania, takie jak to proponowane przez rząd, prawdopodobnie będą mieć wpływ na poziom cen końcowych" - powiedział.

"Łącząc to z dynamicznie rosnącym kursem walut obcych, można się spodziewać, że ceny będą odczuwalnie wyższe już w ciągu kilku najbliższych tygodni" - dodał.

W pierwszym półroczu roku obrotowego 2015/16, które zakończyło się z końcem września, Komputronik wygenerował 1,03 mld zł przychodów, z czego blisko 350 mln zł pochodziło z kanału B2C.
Komputronik prowadzi sprzedaż detaliczną poprzez: 95 salonów własnych i agencyjnych, 54 salony franczyzowe i 56 salonów Komputronik Partner. Kanał detaliczny znacząco wspiera sprzedaż poprzez sklep internetowy komputronik.pl i inne kanały e-commerce.

Ministerstwo Finansów poinformowało w poniedziałek, że podatek od sprzedaży detalicznej będzie podatkiem progresywnym ze stawką 0,7 proc. obciążającą przychód nieprzekraczający w danym miesiącu kwoty 300 mln złotych oraz stawką 1,3 proc. od nadwyżki przychodu ponad 300 mln złotych w tym miesiącu. Projekt przewiduje też stawkę 1,9 proc. od przychodów ze sprzedaży detalicznej prowadzonej w soboty, niedziele i inne dni ustawowe wolne od pracy. Kwota wolna od opodatkowania to 1,5 mln zł netto miesięcznie.

Nowe regulacje będą dotyczyły również sklepów internetowych.

W komunikacie MF zaznaczono, że podatnikami nowej daniny będą wszystkie sieci handlowe oraz sprzedawcy detaliczni. Nie będą opodatkowane przychody z tytułu sprzedaży leków i wyrobów medycznych refundowanych. Definicją towaru nie zostaną również objęte posiłki przygotowywane przez zbywcę, gaz ziemny, woda, ciepło systemowe oraz energia elektryczna.

MF podało w poniedziałek, że spodziewane dochody budżetu państwa z tytułu nowej daniny to około 2 mld zł w perspektywie 2016 roku.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partnerzy serwisu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!