Jak mówiła Juszkiewicz, wiadomo, że oba projekty będą zaskarżone do Brukseli ponieważ faworyzują jedna część rynku. - Rząd nie wie jak wygląda sytuacja na rynku handlowym. Będą premiowane systemy franczyzowe, ponieważ będą nieopodatkowane. To z kolei spowoduje presje cenową i wyścig – dodaje.

Planowane jest wprowadzenie zakazu handlu w niedziele, co spowoduje bezpośrednie przełożenie na rynku pracy. - Nie jest to dobre wyjście, ponieważ kobiety powyżej pięćdziesiątego roku życia z małych miejscowości nie będą miały rynku pracy – przyznała prezes POHID.  

- Spodziewamy się dużych zmian strukturalnych na rynku. Jest duża presja na konsolidacje poziome i pionowe. Będą rozbudowywać się sieci franczyzowe. Mówienie ze zagraniczne koncerny wykańczają polskie sieci nie jest prawdą, ponieważ największym zagrożeniem są sieci franczyzowe. Czekamy na ostateczny projekt podatku od handlu. Wydaje mi się , że proces ten będzie dotykał handlowców i przetwórców. Polska jest ewenementem – 80 proc. żywności jest polska, jednak jeśli będzie duża presja cenowa to z całą pewnością będą importowane produkty z zagranicy – tłumaczy.

Jak mówiła prelegentka, Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji zależy na utrzymaniu najwyżej jakości, marketingu i opakowania. - Mieliśmy misję, żeby wymagać najwyższej jakości od producentów i opakowania. Nasze oczekiwania są w dalszym ciągu takie same. Najwyższa jakość, dobra cena i odpowiedni marketing – podsumowała Renata Juszkiewicz. 

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl