Przejęcie Piotra i Pawła: Czy na polskim rynku nastąpi zmiana właściciela licencji Spar?
Sieć handlowa Piotr i Paweł po długich poszukiwaniach znalazła inwestora branżowego. Jak wynika z informacji dlahandlu.pl inwestorem jest SPAR Group Ltd z RPA. – Informacja ta oznacza, że nabiera tempa proces konsolidacyjny sieci handlowych zorganizowanych w całości lub w pewniej części wokół franczyzy lub licencji "franczyzopodobnych" (a takie oferuje SPAR). Na razie, sądzę, najbardziej widać to w formatach dla franczyzy największych, czyli w sieciach supermarketowych w całości lub części integrowanych poprzez różnorodne umowy integracyjne. To część większej całości procesów koncentracyjnych w Polsce, w handlu – mówi serwisowi portalspozywczy.pl dr Andrzej Faliński, prezes Stowarzyszenia Forum Dialogu Gospodarczego.

Od grudnia 2017 roku sieć handlowa Piotr i Paweł przeszła długą drogę w poszukiwaniu inwestora finansowego i branżowego. Pod koniec lutego 2018 r. sieć pozyskała inwestora finansowego w postaci funduszy zarządzanych przez TFI Capital Partners z notowanej na warszawskiej giełdzie Grupy Capital Partners – polskiego, niezależnego podmiotu inwestycyjnego z doświadczeniem w projektach typu private equity. Obecnie sieć dopina szczegóły związane z pozyskaniem inwestora branżowego, którym, jak podaje serwis dlahandlu.pl, jest SPAR Group Ltd z RPA.
Holenderskie przedsiębiorstwo Spar, które zostało założone w 1932 roku, działa obecnie jako franczyzowa sieć sprzedaży detalicznej w 44 krajach. W Polsce funkcjonuje od 1996 roku, a od 2010 roku licencjobiorcą jest Grupa Kapitałowa Bać-Pol, posiadająca ok. 250 punktów detalicznych na licencji Spar, pracujących w kilku formatach supermarketowych.
Andrzej Faliński tłumaczy, że nie wiadomo jeszcze, jak zostanie rozwiązana kwestia związana z obecnością w naszym kraju Spar Polska i Spar z RPA. - Nie może być, myślę, na jednym rynku dwóch licencjonobiorców Spar. Trudno bowiem sobie wyobrazić dwóch konkurentów pod "tą samą flagą" jednej marki handlowej Spar – tłumaczy ekspert.
- Powstaje zatem pytanie, czy dotychczasowy licencjobiorca wzmocni się "odgórnym" przejęciem kilkudziesięciu sklepów (nie wiemy, o jaką liczbę grają negocjujące strony), czy wejdzie do gry ktoś trzeci i nastąpi zmiana właściciela licencji Spar na polskim rynku, czy pojawi się jeszcze inna koncepcja właścicielsko-organizacyjna, bliższa fuzji niż przejęciu. Tego nie wiemy i dopóki nie będzie stosownego komunikatu, trudno w tej sprawie coś więcej powiedzieć, by nie tworzyć bytów hipotetycznych, które mogą zaszkodzić firmom – podkreśla Andrzej Faliński.
Łukasz Targoszyński, adwokat w warszawskim biurze kancelarii Baker McKenzie podkreśla w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl, że Spar Group to silny międzynarodowy gracz, który mógłby pomóc wyprowadzić Piotra i Pawła na prostą zarówno dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu w branży handlowej, jak i zdolnościach finansowych.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.