Premier Beata Szydło przekazała marszałkowi Kuchcińskiemu przyjęte przez Radę Ministrów stanowisko wobec poselskiego projektu ustawy uchylającej ustawę z dnia 6 lipca 2016 r. o podatku od sprzedaży detalicznej. Dokument ma datę z 13 stycznia 2017 r.
Poselski projekt ustawy jak wynika z jego uzasadnienia ma na celu wyeliminowanie ustawy z obrotu prawnego jako nakładającej dodatkowe obciążenia podatkowe bezpośrednio na handlowców, a pośrednio także na producentów i konsumentów oraz zaburzającej konkurencję między sprzedawcami detalicznymi o różnej wielkości.
Projektodawca uzasadniając potrzebę uchylenia ustawy argumentuje, że ustawa jest niesprawiedliwa społecznie, ponieważ podatek jest szczególnie dotkliwy dla podmiotów sprzedających z niską marżą, np. dyskontów spożywczych i supermarketów, a są to sklepy, z których szczególnie chętnie korzystają najbiedniejsi obywatele. Podatek jest natomiast relatywnie niski dla podmiotów działających w branżach, gdzie marże są wysokie, np. elektronika i produkty luksusowe. W konsekwencji, nieproporcjonalne opodatkowanie zysku sklepów sprzedających produkty dla najbiedniejszych w stosunku do sprzedawców dóbr luksusowych jest niesprawiedliwe społecznie. Projektodawca zakłada, że dla tych produktów, dla których sieciom handlowym nie udało się wynegocjować satysfakcjonujących rabatów od dostawców, podatek zostanie przeniesiony na konsumentów.
Więcej na www.dlahandlu.pl.
Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

komentarze (1)
Jak PIS ciągle kłamie - były przecież dane, które pokazywały, ze Lidl czy Biedronka płacą setki milionów podatków. A czy podatki płacą np. kopalnie - nie dość, że dopłacamy do nich po kilka miliardów rocznie to nie płacą często ZUSu czy podatków a trują nas tanim węglem czy mułem, który musimy spalać w piecach. Inny sektor to Kościół który z=garnia dyużą kasę od której nie płaci żadnych podatków - a w Niemczech na które tak często się powołujemy to kler płaci podatki.
Odpowiedz