Partnerzy portalu
 • partner portalu
 • partner portalu

Rosną nasze wydatki na święta. Coraz więcej kupujemy w e-sklepach

 • Autor: PAP
 • Data: 12-12-2018, 08:21
Dane pokazują, że z roku na rok Polacy coraz więcej wydają na święta Bożego Narodzenia. Szacuje się, że na tegoroczne przeciętna rodzina przeznaczy 1200-1700 zł, z czego nawet 40 proc. wydamy na prezenty – mówi PAP dr Mariusz Woźniakowski z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.
Rosną nasze wydatki na święta. Coraz więcej kupujemy w e-sklepach
fot. shutterstock

"Wszystkie dostępne dane jednoznacznie pokazują, że z roku na rok coraz więcej wydajemy na święta. Oczywiście różne są szacunki, natomiast na ten rok przewiduje się, że przeciętna polska rodzina wyda na święta między 1200 a 1700 zł, z czego nawet 40 proc. kwoty wydamy na prezenty" - podkreślił ekspert.

Różne są kwoty, jakie przeznaczamy na świąteczne upominki, ale statystyczny Polak obdarowuje do 3 do 5 osób, wydając przeciętnie od 50 do 100 zł na jeden prezent. "Prezenty od lat się nie zmieniają, najczęściej są to kosmetyki, książki, zabawki dla dzieci i coraz częściej odzież i drobna elektronika" - dodał dr Woźniakowski.

W ostatnich latach Polacy coraz więcej kupują przez internet. Według eksperta, obecnie wartość polskiego rynku e-commerce szacuje się na 36-40 mld zł rocznie. "I z każdym rokiem widać, że wydatki w handlu elektronicznym o kilka, a nawet o kilkanaście proc. wzrastają. Przy czym w okresie świątecznym jest to szczególnie widoczne, chociażby pod względem ilości przesyłek, jakie przechodzą przez firmy logistyczne" - podkreślił.

Przytoczył raporty, z których wynika, że nasze wydatki na prezenty świąteczne rosną w tempie nieco ponad 3 proc. rocznie, to w internecie na prezenty wydajemy już o prawie 9 proc. więcej rok do roku.

"Z całą pewnością możemy powiedzieć, że nasze wydatki na zakupy internetowe będą wzrastały, bo coraz częściej Polacy doceniają wygodę tych zakupów, a także coraz częściej kupujemy w serwisach zagranicznych" - ocenił.

Okres przedświąteczny jest dużym wyzwaniem np. dla firm kurierskich, które przygotowuję się do wytężonego ruchu już kilka miesięcy wcześniej.

"I tak: działy HR takich firm muszą brać pod uwagę zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych, działy IT muszą sprawdzić przepustowość systemów, a z drugiej strony dział sprzedaży w porozumieniu z głównymi klientami, czyli chociażby największymi sklepami internetowymi czy platformami aukcyjnymi, muszą również szacować prawdopodobny volumen przesyłek" - podkreślił dr Woźniakowski.

Według niego, jak duże to wyzwanie może świadczyć fakt, że przeciętny kurier każdego dnia dostarcza ok. 60-70 paczek, a w okresie przedświątecznym jest to zdecydowanie ponad 100 przesyłek.

"Do tego dochodzą kwestie niestandardowych przesyłek, w związku z tym, jeżeli ktoś chce sprawić nietypowy prezent, lepiej pomyśleć o tym wcześniej, ponieważ w tej przedświątecznej gorączce opóźnienia na pewno będą większe i typowy czas realizacji przesyłki w formie next business day, czyli 24-godzinny będzie nie do osiągnięcia" - uważa ekspert.

Jego zdaniem, biorąc pod uwagę rosnące wydatki na święta, w przypadku wielu rodzin wpływ na to mają środki z rządowego programu Rodzina 500plus.

"Ponieważ jest to typowo konsumpcyjnie spożywany dodatek, w związku z tym wiele rodzin bez wątpienia może sobie pozwolić na nieco bardziej bogate święta, chociażby z prezentami, których być może wcześniej nie byli w stanie sobie sprawić" - zaznaczył dr Mariusz Woźniakowski z UŁ. 

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Jan 2019-11-14 13:11:30

  w tym roku wydamy średnio 1722 zł na przygotowanie świąt za netpozyczka24.pl/planowane-wydatki-oczekiwane-prezenty-na-swieta/

  Odpowiedz

Powiązane tematy:

Partnerzy serwisu
 • partner portalu
 • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!