Koniec roku przyniósł ukoronowanie transakcji, o której niepotwierdzone pogłoski słyszało się co najmniej od roku. Metro Group sprzedało na rzecz Auchan sieć hipermarketów Real w Europie Wschodniej za 1,1 mld euro. Auchan przejął aktywności operacyjne i nieruchomości spółki-córki Metro w Polsce, Rumunii, Rosji i na Ukrainie. 91 marketów Real w Europie Wschodniej w przyszłości ma występować pod marką Auchan, z czego 54 to już istniejące markety w Polsce, a kolejne 4 ruszą pod logo Reala od stycznia 2013 roku. Na sprzedaż, która przypuszczalnie zostanie sfinalizowana w roku 2013, muszą się jeszcze zgodzić właściwe urzędy ochrony konkurencji i konsumentów. Real w roku 2011 w tych czterech krajach wypracował obrót ponad 2,6 mld euro i zatrudnia tam około 20.000 pracowników. Auchan na wskazanych rynkach prowadzi 98 lokalizacji i zatrudnia około 65.000 pracowników.

W roku 2012 wiele sieci handlowych zmieniło właścicieli. Głównymi kupującymi były fundusze inwestycyjne, które traktują branżę handlową jako bezpieczną inwestycję z dużym potencjałem wzrostu.

I tak w marcu oficjalnie litewska spółka Maxima Grupe kupiła 100 proc. udziałów w lubelskiej sieci Aldik Nova. Litewski gigant handlowy przejął 21 sklepów polskiej sieci, piekarnię oraz ciastkarnię. Całkowita powierzchnia sklepów Aldika wynosi ponad 25 tys. mkw., firma zatrudnia łącznie 700 osób. Kierownikiem lubelskiej firmy został Valkeris Żydrunas. Maxima zgodę na przejęcie lubelskiej spółki otrzymała w grudniu 2011 roku. Maxima Grupe to spółka holdingowa należąca do grupy kapitałowej litewskiego przedsiębiorcy Nerijusa Numaviciusa. Koncern ma w Polsce kilkanaście spółek zależnych, które zajmują się m.in. produkcją i sprzedażą słodyczy. Firma prowadzi także około 450 sieć sklepów wielkopowierzchniowych, na terenie Litwy, Łotwy, Estonii i Bułgarii. Spółka zanotowała w 2011 r. wzrost skonsolidowanych przychodów o 6,5 proc. do 2.250 mld euro. 

Jednocześnie w październiku Valkeris Żydrunas - prezes zarządu spółki Aldik Nova z Lublina - został członkiem rady nadzorczej koszalińskiej spółki Sano, która jest właścicielem sieci 20 supermarketów. W listopadzie 2011 roku cypryjski fundusz Miglione Investments Limited zgłosił do UOKiK-u zamiar przejęcia kontroli nad spółką Sano oraz Sano Marketing z siedzibą w Koszalinie. Firma dostała zgodę urzędu. Nie wiadomo natomiast czyją własnością jest cypryjski fundusz.

W maju 2012 roku prezes UOKiK wyraziła zgodę na przejęcie przez Argus Capital spółki Domelius Limited. Wniosek w tej sprawie firma zgłosiła w kwietniu. W tym samym czasie Domelius zgłosił chęć przejęcia części firmy POLOmarket-Detal. Przedstawiciele Polomarketu potwierdzili, że Argus Capital jest zainteresowany przejęciem mniejszościowych udziałów w jednej ze spółek grupy. - Cała operacja służy uproszczeniu struktur kapitałowych w ramach grupy Polomarket - wyjaśniała spółka. Jednocześnie firma podkreśliła, że transakcja ta w żadnym wypadku nie dotyczy Polomarket Sp. z o.o., operatora sieci oraz właściciela znaku Polomarket.

Kilka miesięcy byliśmy świadkami walki dwóch funduszy Advent Intermational i Mid Europa Partners o przejęcie władzy nad grupą Eko Holding. Firmy ogłaszały wezwania i kontr wezwania na akcje spółki, za każdym razem kusząc akcjonariuszy wyższymi cenami akcji.

Ostatecznie Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraziła zgodę na przejęcie przez fundusz Advent kontroli nad spółką Eko Holding. Zgodę na koncentracje otrzymał Ecorse Investments, kontrolowany pośrednio przez Advent International. Ecorse Investments pomyślnie zamknął wezwanie na sprzedaż akcji Eko Holding, osiągając do końca dnia 29 października zapisy odpowiadające w sumie 97,98 proc. ogólnej liczby akcji spółki. Advent International, który przejął Eko Holding, chce zainwestować w ciągu 3-4 lat ponad 100 mln zł. Sieć supermarketów Eko liczy obecnie ok. 300 placówek. Fundusz nie przedstawia szczegółowych planów rozwoju, ale zapowiada dużą liczbę otwarć i inwestycje w bieżącą działalność sklepów.

W lipcu pomorska sieć Zatoka została przejęta przez firmę Żabka Polska, należącą do funduszu Mid Europa Partners. W ramach programu "Sklep za czynsz" dotychczasowe 21 sklepów Zatoka przeszło kompleksowy remodeling i zostały dostosowane do standardów sieci sklepów Freshmarket. Rok wcześniej na przejęcie 12 z 32 sklepów należących do Zatoki zdecydował się właściciel sklepów Biedronka. Firma przejęła wówczas sklepy działające na terenie Gdyni i Gdańska.

20 września spółka Hygienika zakończyła negocjacje z funduszem private equity TAP 09, podpisując umowę na mocy, której została udziałowcem sieci drogerii Schlecker w Polsce. Tym samym spółka została strategicznym partnerem Grupy TAP DayliVertriebs, zarządzającej siecią 1400 przejętych drogerii Schlecker w Europie. Schlecker Polska ma w naszym kraju blisko 200 sklepów głównie w mniejszych miejscowościach oraz magazyn centralny w Piotrkowie Trybunalskim. Nowy właściciel planuje intensywny rozwój sieci, która rocznie powinna powiększać się o 10-15 proc., a w perspektywie trzech lat powinna liczyć około 300 placówek. Jednocześnie zmieniona zostanie nazwa sieci na Dayli, zwiększona zostanie także ilość asortymentu spożywczego.

Na krok w odwrotnym kierunku zdecydowała się sieć Stokrotka, należąca do Grupy Emperia. Blisko rok firma rozważała opcję pozyskania inwestora dla Stokrotki, zarówno spośród graczy branżowych jak i finansowych. Na koniec firma zdecydowała, że będzie rozwijała koncept supermarketów Stokrotka samodzielnie, zarówno organicznie, jak i przez akwizycje. Firma zrezygnowała z rozwoju brandu delikatesowego Delima, zamykając nierentowne placówki, a dobrze rokujące placówki przekształcając w Stokrotki. Od 2014 roku firma chce otwierać co najmniej 30 supermarketów Stokrotka rocznie.

Mniej szczęścia miała sieć delikatesów Bomi. 1 sierpnia Sąd Rejonowy w Gdańsku postanowił o ogłoszeniu upadłości Bomi z możliwością zawarcia układu. Zarząd Bomi ocenił, że ta decyzja pozwoli spółce na dokończenie procesu restrukturyzacji. Grupa Bomi złożyła wniosek o upadłość układową w dniu 10 lipca. Jako powód złożenia wniosku spółka podała wypowiedzenie kredytów przez Pekao, PKO BP i BRE Bank. We wniosku o upadłość spółka zgłosiła wierzytelności o wartości około 220 mln zł. Spółka zamknęła nierentowne sklepy w większości miast. 13 sklepów udało się zachować na zasadzie franczyzy w Olsztynie. Przejęła je rzeszowska spółka Ibes. Na Pomorzu zostały zawarte trzy umowy franczyzowe z firmą Delta Pomorze na prowadzenie sklepów Bomi Smak Tradycji w centrach handlowych Matarnia, Madison i Batory, a w regionie mazowieckim na podstawie umowy z firmą AGS działają dwie lokalizacje w Warszawie, w CH Klif i Europleksie. Bomi miało 734,09 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w I poł. 2012 roku wobec 2,14 mln zł zysku rok wcześniej.

W grudniu spółka Waspol otrzymała zawiadomienia w sprawie wypowiedzenia umów przez ING Bank Śląski oraz Bank Gospodarki Żywnościowej. 10 grudnia wpłynęły do spółki pisma w sprawie wypowiedzenia przez ING Bank Śląski umowy wykupu wierzytelności oraz umowy o kredyt złotowy na finansowanie inwestycji. Kilka dni wcześniej BGŻ wypowiedział spółce umowy kredytu obrotowego w rachunku bieżącym, umowy kredytu inwestycyjnego w rachunku kredytowym oraz umowy o linię na udzielanie gwarancji. 18 grudnia w spółce Waspol zostało wszczęte postępowanie naprawcze. Zarząd firmy uważa, że w związku z przewidywanym pogorszeniem płynności spółki wdrożenie postępowania naprawczego jest obecnie jedynym scenariuszem kontynuowania działalności, ustabilizowania sytuacji finansowej, przeprowadzenia restrukturyzacji i zachowania miejsc pracy. Skonsolidowane przychody Waspolu w III kwartale zmniejszyły się o 33 proc. w stosunku do analogicznego kwartału 2011 roku i wyniosły 37,7 mln zł. Po III kwartale spółka zanotowała 5,5 mln zł straty netto. Narastająco strata wyniosła 5,3 mln zł.

W połowie grudnia do VI Wydziału Sądu Rejonowego w Gdańsku został złożony wniosek o ogłoszenie upadłości spółki Interchem.

Interchem S.A. działa od 1996 roku. Jest jednym z największych dystrybutorów chemii gospodarczej, art. higienicznych oraz kosmetyków w kraju. Na początku 2011 roku firma pozyskała inwestora finansowego Resource Partners Holdings, który stał się głównym akcjonariuszem. We wrześniu 2012 roku spółka Eurocash zawarła z Resource Partners Holdings II umowę inwestycyjną, zgodnie z którą miała objąć pakiet mniejszościowy (nie mniejszy niż 25 proc.) w kontrolowanych przez RPH spółkach należących do Grupy Polbita-Interchem w zamian za wkład niepieniężny w postaci 100 proc. udziałów w spółce Ambra oraz Drogerie Koliber. Do zawarcia umowy ostatecznej jednak nie doszło.

Powyższe wyliczenie pokazuje, że proces konsolidacji znacznie przyspieszył. W 2011 roku odnotowaliśmy dwie potężne transakcje na rynku handlowym - przejęcie Tradisu przez Eurocash oraz Żabki przez fundusz Mid Europa Partners. W tym roku było ich kilka razy więcej. Jednocześnie znacznie zwiększyła się liczba firm, która nie poradziły sobie na rynku. Łącznie liczba upadłości sklepów detalicznych wzrosła od początku roku o 65 proc. w stosunku do roku ubiegłego - wynika z raportu Euler Hermes. Zdaniem analityków na koniec roku upadłości będzie nie mniej niż 850.

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl