"Cały czas realizujemy obiekty handlowe dla sieci i na użytek własny. Jednak w dłuższej perspektywie spodziewamy się lekkiego schyłku tego rynku. Zakładamy, że będzie się on dynamicznie rozwijał jeszcze przez 2-3 lata. Dlatego pół roku temu rozpoczęliśmy działalność w segmencie logistyczno-przemysłowym i zamierzamy się w tym kierunku rozwijać. Chcemy skupić się na budowie mniejszych obiektów, bo tu widzimy dla nas niszę" - poinformowała na konferencji Ewa Bobkowska, prezes PA Nova.

Prezes przypomniała, że od października 2012 r. do kwietnia 2013 r. spółka budowała jako generalny wykonawca halę TRW w Gliwicach na 14,4 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Wartość kontraktu to 30 mln zł.

Z kolei od maja do listopada tego roku PA Nova będzie realizowała jako obiekt deweloperski halę w Rybniku dla firmy Doosan o powierzchni 8 tys. m kw. Wartość inwestycji to 30 mln zł. Spółka ma też w planach budowę magazynu za 4,5 mln zł jako generalny wykonawca.

"Ten segment może w przyszłości odpowiadać za ok 30 proc. przychodów grupy z kontraktów budowlanych" - skomentowała Bobkowska

Dodała, że marża netto na tych obiektach jest podobna do tej osiąganej na obiektach handlowych i wynosi ok. 10 proc.

Prezes powiedziała również, że spółka pracuje nad wejściem w segment hoteli ekonomicznych.

"Chcielibyśmy ruszyć z działalnością w tym segmencie w przyszłym roku. Planujemy pozyskać operatora. Myślimy o budowie hoteli na 90-120 łóżek, o trzygwiazdkowym standardzie, w miastach z ok. 50 tys. mieszkańców, znajdujących się blisko terenów atrakcyjnych turystycznie" - podała.

Bobkowska przypomniała, że spółka dysponuje działką w Przemyślu, gdzie może wybudować pierwszy obiekt tego typu. Może również realizować na tej działce projekt mieszkaniowy na ok. 100 lokali podzielony na cztery etapy.

"Jeśli zdecydujemy się na budowę hotelu, to wówczas zrezygnujemy z realizacji któregoś z etapów mieszkaniówki" - dodała.

Jarosław Broda, wiceprezes PA Nova, poinformował dziennikarzy, że na chwilę obecną spółka ma zakontraktowane na 2013 r. umowy budowlane o wartości 130 mln zł. Spółka zakłada także przychody z najmu na poziomie 40 mln zł oraz z działalności komputerowo-informatycznej i projektowej w wysokości ok. 8 mln zł.

"Jeśli chodzi o marżę netto na obiektach budowlanych, to powinna wynieść ona ok. 10 proc." - dodał.

Przedstawiciele PA Nova poinformowali, że w tym roku spółka nie planuje sprzedaży żadnej ze swoich galerii ani parków handlowych, których w portfelu ma łącznie siedem. Prawdopodobnie w przyszłym roku zdecyduje się natomiast na sprzedaż galerii w Przemyślu z 20,6 tys. m kw. powierzchni najmu.

PA Nova spodziewa się w tym roku spadku kosztów dzięki rezygnacji z usług zewnętrznych w zarządzaniu obiektami własnymi.

W I kwartale 2013 r. PA Nova wypracowała 4,1 mln zł zysku netto oraz 6,97 mln zł zysku EBIT przy przychodach na poziomie 32,3 mln zł.

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl