Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Sąd: Sklep na stacji paliw Topaz w Radzyniu Podlaskim może handlować w niedziele

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 15-02-2019, 13:47
Sklep na stacji paliw Topaz w Radzyniu Podlaskim zgodnie z prawem może być otwarty dla klientów w każdą niedzielę. Uprawomocnił się wyrok Sądu Rejonowego w Radzyniu Podlaskim, z dnia 8 listopada 2018 r., w którym Sąd stwierdził, iż ww. placówka nie jest objęta zakazem działalności handlowej w niedzielę.
Sąd: Sklep na stacji paliw Topaz w Radzyniu Podlaskim może handlować w niedziele
Fot. materiały prasowe

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Polska sieć sklepów Topaz działa na rynku FMCG 25 lat i posiada ponad 110 placówek handlowych obecnych w czterech województwach centralnej i wschodniej Polski. W Radzyniu Podlaskim marka Topaz obecna jest z kolei od 2007 roku. W tym też roku powstał budynek handlowo-usługowy, zaś rok później otwarta została stacja paliw płynnych. Obydwie działalności od początku prowadzone są w jednym budynku. Z początkiem 2018 roku dokonano zmiany aranżacji wewnątrz budynku, skutkiem czego połączono pomieszczenie sprzedaży stacji paliw z pomieszczeniem sali sprzedaży w jedną całość. Zmianę w ww. zakresie zatwierdziła stosowną decyzją Państwowa Inspekcja Sanitarna. W pierwszą niedzielę z zakazem handlu, wprowadzonym na mocy ustawy z dn. 10 stycznia 2018 roku o ograniczeniem handlu w niedzielę i święta oraz niektóre inne dni (Dz. U. z 2018r., poz. 305), tj. 11 marca 2018 roku, Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła kontrolę w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej przez Zbigniewa Paczóskiego w Radzyniu Podlaskim w celu oceny przestrzegania ww. ustawy w zakresie powierzenia pracownikom lub zatrudnionym wykonywania pracy w handlu lub wykonywaniu czynności związanych z handlem w ww. placówce handlowej w Radzyniu Podlaskim. Państwowa Inspekcja Pracy wydała decyzję stwierdzającą nieprawidłowość polegającą na dopuszczeniu pracowników do pracy, w dniu którym obowiązywał zakaz handlu. Na Zbigniewa Paczóskiego nałożono karę finansową. Przedsiębiorca odwołał się od tej decyzji do Sądu Rejonowego w Radzyniu Podlaskim.

Sąd Rejonowy w Radzyniu Podlaskim uniewinnił właściciela sieci sklepów Topaz od zarzuconego mu wykroczenia i w swoim wyroku z dn. 08.11.2018r. stwierdził, iż „zarówno stacja paliw, pomieszczenie stacji paliw i placówka handlowa stanową jedną całość będącą wynikiem jednego zamysłu budowlanego realizowanego etapami, połączoną szerszą komunikacją wewnętrzną na skutek modernizacji dokonanej w marcu 2018 roku. Skutkiem modernizacji było także wprowadzenie jednolitej struktury organizacyjnej i pracowniczej funkcjonującej w ramach sklepu na stacji paliw pod jednym adresem, dysponującej wspólnym parkingiem oraz wjazdem jak również wspólnymi instalacjami i system dostaw (…)”. Dodatkowo, Sąd dokonując wykładni przepisów ustawy, tj. konkretnie art. 6 zawierającego katalog wyjątków placówek, w których można prowadzić handel w niedzielę, stanął na stanowisku, iż w tak definiowanym obiekcie budowlanym sklep na stacji paliw Topaz będzie wyłączony spod zakazu handlu. Mając na uwadze powyższe, Sąd Rejonowy w Radzyniu Podlaskim stwierdził, iż „(…) w świetle ustalonych okoliczności sklep na stacji paliw działający w Radzyniu Podlaskim w dniu 11 marca 2018 nie był objęty zakazem działalności handlowej, a tym samym nie było zakazane powierzenie pracownikom wykonywania w tej placówce pracy w postaci czynności związanych z handlem”. W związku z tym brak było podstaw do uznania, iż Zbigniew Paczóski jako pracodawca i przedsiębiorca prowadzący działalność pod nazwą Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe TOPAZ dopuścił się wykroczenia polegającego na powierzeniu wykonywania pracy w handlu wbrew ustawowemu zakazowi.

Dalsza część artykułu jest dostępna dla subskrybentów Strefy Premium PortaluSpożywczego.pl lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

więcej informacji:

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!