Grupa MOL przejmuje w Słowenii

Grupa MOL ogłosiła zawarcie umowy sprzedaży 39 stacji paliw koncernowi Shell w Słowenii. Transakcja odbywa się w ramach proponowanego przez MOL przejęcia OMV Slovenija

Grupa MOL ma duże ambicje, aby stać się pierwszym wyborem klientów w Słowenii, wygodnym sprzedawcą oferującym "coś więcej niż tylko paliwo", tj. kawę, hot dogi i możliwość zrobienia mniejszych zakupów.

Dzięki powiększonej sieci w Słowenii oraz po ekspansji w Polsce w 2022 r. Grupa MOL będzie dysponować ponad 2500 stacjami paliw w regionie CEE.

MOL porozumiał się z Shellem w sprawie Słowenii

Grupa MOL zawarła w dniu 9 marca 2023 r. umowę kupna-sprzedaży z firmą Shell dotyczącą kilku stacji paliw w Słowenii. Transakcja obejmuje łącznie 39 stacji paliw – częściowo z MOL Slovenia i częściowo z OMV Slovenija. Jest to jeden z kluczowych kamieni milowych na drodze do uzyskania pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej w sprawie planowanego przejęcia OMV Slovenija przez Grupę MOL, ogłoszonego wcześniej.

Tym krokiem Grupa MOL potwierdza swoje zobowiązanie do spełnienia wszystkich wymagań dotyczących konkurencyjności rynkowej określonych przez Komisję Europejską i wyraża gotowość do zakończenia procesu nabycia 92,25% udziałów w spółce OMV Slovenija w nadchodzących miesiącach.

„ Jesteśmy przekonani, że przejęcie biznesu OMV Slovenija wzmocni konkurencyjność na rynku słoweńskim, ponieważ będziemy w stanie wykorzystać całe możliwości produkcyjne, logistyczne i przetwórcze Grupy MOL w szerszym regionie Europy Środkowej w większym stopniu niż Grupa MOL działa na rynku regionalnym jako jeden z wiodących niezależnych dostawców produktów naftowych, skutecznie zarządzając i rozwijając cały łańcuch logistyczny, co pozwala nam zachować niezależną konkurencyjność cenową i pozytywnie wpłynie na niezawodność dostaw dużej ilości słoweńskich konsumentów wysokiej jakości produktami ropopochodnymi poprzez rozbudowaną sieć własnych stacji paliw ” — podkreślił Robert Pitt, Group Retail Senior Vice President w Grupie MOL.

Czy Komisja Europejska zgodzi się na przejęcie koncernu MOL?

Przeprowadzenie transakcji uzależnione jest od uzyskania zgody na fuzję. Tymczasem wszystkie stacje paliw, w tym 39, pozostaną bez zmian dla wszystkich klientów. Na podstawie umowy Grupy MOL z Shell, pracownicy zbywanych stacji paliw będą kontynuować zatrudnienie po przeprowadzeniu transakcji. 

Grupa MOL zarządza trzema rafineriami i dwoma zakładami petrochemicznymi w ramach zintegrowanego zarządzania łańcuchem dostaw na Węgrzech, Słowacji i w Chorwacji oraz posiada sieć prawie 2500 stacji paliw w 10 krajach Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej. 

Ile stacji w Europie ma MOL?

Grupa MOL to międzynarodowa, zintegrowana firma naftowa, gazowa, petrochemiczna i detaliczna, z siedzibą główną w Budapeszcie na Węgrzech. Działa w ponad 30 krajach z międzynarodową siłą roboczą liczącą 25 000 osób i ponad 100-letnim doświadczeniem. Grupa MOL prowadzi trzy rafinerie i dwa zakłady petrochemiczne w ramach zintegrowanego zarządzania łańcuchem dostaw na Węgrzech, Słowacji iw Chorwacji oraz posiada sieć prawie 2400 stacji paliw w 10 krajach Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej. 

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl