Sieci handlowe stały się miejscem, gdzie czytelnik może kupić książki w bardzo atrakcyjnej cenie, nieosiągalnej dla księgarni. Obejmują one coraz większą tematykę od poradników wszelkiego rodzaju, poprzez biografie i sensację, aż po literaturę. W 2014 roku, wśród 1,4 miliona promocji w gazetkach sieci handlowych, książki promowano 5255 razy (w 2013 roku 4574 razy). Liczba promocji książek dla dzieci wzrosła o 18,2 proc., natomiast dla dorosłych o 12,9 proc. Wzrost aktywności promocyjnej w kategorii książki został zaobserwowany we wszystkich kanałach sprzedaży z wyjątkiem sklepów Elektro-RTV-AGD.

Liderem pod względem promocji książek w gazetkach promocyjnych jest Empik (liczba promocji w 2014 roku wyniosła 2684, w 2013 roku - 2062), wynika to jednak z faktu, że sieć ta specjalizuje się w sprzedaży książek. Stosunkowo dużą aktywność promocyjną wykazują hipermarkety i niektóre sklepy Elektro-RTV-AGD. Książki sprzedawane są nawet w sklepach typu DIY (budowlane) oraz hurtowniach spożywczych. Sieci handlowe w ten sposób chcą przyciągnąć ambitniejszego klienta i sprzedać dodatkowy towar z niewielką marżą. Sprzedaż książek nie jest jednak dla nich produktem, który przynosi duży zysk, mimo to oferują interesujące pozycje z wysokimi rabatami.

- Dla sieci oferta książkowa ma znaczenie bardziej wizerunkowe. Klient, dzięki dostępności książek w sieciach, może je nabyć w niskiej cenie przy okazji zakupów artykułów spożywczych czy innych produktów. Dziesięć lat temu klienci raczej wstydzili się mówić, że kupują literaturę w sklepach wielkopowierzchniowych, dziś występuje silny trend „smart shopper”, zgodnie z którym klienci chętniej szukają okazji książkowych właśnie w tych konkretnych placówkach, mówi Anna Ruman, wiceprezes instytutu badawczego ABR SESTA.

Strategia sieci handlowych, dotycząca sprzedaży książek, wywiera jednak negatywny wpływ na rynek księgarski. Książki nie są ich głównym produktem sprzedaży, a jedynie stanowią dodatkowy towar, dzięki któremu mogą przyciągnąć klienta do placówki handlowej, budować swój pozytywny wizerunek lub zwiększyć obrót finansowy. Dlatego mogą sobie pozwolić na sprzedaż książek w niskich cenach, w przeciwieństwie do księgarni, które bazują wyłącznie na ich sprzedaży i w żaden sposób nie mogą obniżyć i tak już niskiej marży.

- Problemem jest dyktat dużych sieci wobec wydawców, które wymuszają niezwykle wysokie rabaty u wydawcy. Dominujące jednostki handlowe prowadzą wyniszczającą rynek wojnę cenową. Najbardziej wartościowe, popularne tytuły, nowości wydawnicze sprzedawane są z wysokimi, bo 30 proc., rabatami. Księgarze indywidualni nie są w stanie uczestniczyć w takiej promocji. Efektem tej sytuacji jest niwelowanie różnorodności miejsc sprzedaży, wzmacnianie dyktatu dużych sieci, które oferują tylko znikomą część bogatej oferty wydawniczej i tylko tę, która szybko i w dużych ilościach się sprzedaje, mówi dr Grażyna Szarszewska, dyrektor generalna Polskiej Izby Książki.

Wśród sieci handlowych hipermarkety stanowią największe zagrożenie dla księgarni ze względu na fakt, że od dłuższego czasu posiadają książki w stałej ofercie. Pod tym względem wyróżnia się Carrefour i Tesco. Obecnie pozycje książkowe promowane są w około 30 proc. wydawanych gazetek, w zależności od sieci. Dużo promocji dotyczy wydawnictw dla dzieci, promowane są również nowości wydawnicze i literatura popularna.

Supermarkety są bardzo różnorodne pod względem strategii asortymentowej i promocyjnej, co przejawia się także w kategorii książek. Większość supermarketów reklamuje książki w gazetkach, w okresach specjalnych tj. w czasie świąt, komunii, Dnia Dziecka. Jednak są wśród nich sieci, które promują książki w większości gazetek np. Delima, Stokrotka, Tesco CHM.

Książka stała się częścią oferty promocyjnej także dyskontów, choć w 2014 roku, w porównaniu z poprzednim rokiem, zauważalny jest nieznaczny spadek liczby promocji w największych sieciach tego kanału. Lidl posiada własną akcję „Zaczytani w Lidlu”, z kolei Biedronka „Biblioteczkę Biedronki”, które umożliwiają klientom zakup książek w atrakcyjnych cenach.

Drogerie nie kojarzą się z miejscem zakupu książek, ale Rossmann i Hebe są stosunkowo aktywnymi sieciami w tym zakresie. Rossmann koncentruje się na opisie nowości wydawniczych w magazynie „Skarb”, natomiast Hebe komunikuje promocje cenowe, co sprawiło, że w 2014 książki były obecne w około 40 proc. gazetek wydawanych przez te sieci.

Cash&Carry nie promują książek zbyt aktywnie. Selgros prowadzi kilka akcji promocyjnych w roku - w okresie świątecznym lub z okazji rozpoczęcia roku szkolnego, czasem prezentuje bestsellery. Makro prawie w każdym miesiącu promuje książki, są to głównie wydawnictwa dla dzieci, nowości wydawnicze lub poradniki.

- Sieci handlowe nie posiadają tak szerokiego asortymentu, jak księgarnie, ale koncentrują się na najlepiej sprzedających się produktach np. nowościach wydawniczych, wydaniach popularnych autorów, poradnikach, zatem klient ma szansę znaleźć coś dla siebie. Taka sytuacja stanowi pewne zagrożenie dla rynku księgarskiego, ponieważ odbiera mu klientów, dodaje Anna Ruman.

Wbrew pozorom największe zagrożenie dla rynku księgarskiego nie stanowią sieci handlowe, a sprzedaż w Internecie. Z badania ABR SESTA wynika, że ceny książek w hipermarketach nie są już tak konkurencyjne w stosunku do cen oferowanych w sklepach internetowych. Przykładowo koszt książki Janusza Leona Wiśniewskiego „Kulminacje” w Auchan wynosi 36,90 zł, natomiast w Merlinie 26,99 zł.

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl