Jak podkreślił w piątek wiceprezes koncernu ds. rozwoju Zbigniew Leszczyński, PKN Orlen wypracował EBIDTA LIFO na poziomie 2,1 mld zł, mimo bardzo trudnej sytuacji makroekonomicznej, czyli drożejącej ropy naftowej. Średnia cena ropy Brent wzrosła o ok. 50 proc.

Z kolei Rafał Warpechowski dyrektor wykonawczy ds. planowania zaznaczył, że detal - w którym poprawiły się wszystkie parametry - jest bardzo silnym segmentem biznesu Orlenu i "z kwartału na kwartał poprawia swoje wyniki.

Przedstawiciele zarządu nie ukrywali, że na wyniki te coraz większy wpływ ma działalność pozapaliwowa. Zbigniew Leszczyński powiedział, że spółka zdobywa coraz większe kompetencje w działalności pozapaliwowej. Przyznał, że sklepy przy stacjach benzynowych korzystają na ograniczeniu handlu w niedzielę. "Podczas niedziel niehandlowych widać wyraźny wzrost zainteresowania produktami pozapaliwowymi (...) od kwietnia br. obserwujemy wzrosty - przede wszystkim na produktach sezonowych np. piwie, napojach, lodach" - mówił.

Koncern jest przygotowany, by w niehandlowe niedziele móc zaspokajać potrzeby klientów - na stacjach pojawiają się artykuły pierwszej potrzeby - mąka, cukier, jajka, pieczywo. Wzrośnie znaczenie produktów regionalnych na stacjach PKN - będą one pozyskiwane od miejscowych rolników i producentów i mają być kierowane do bardziej świadomych klientów, którzy chcą wiedzieć co jedzą - i jak mówił Leszczyński - oczekują polskich produktów na stacjach.

Jeszcze w trakcie konferencji wynikowej rzeczniczka firmy Joanna Zakrzewska poinformowała na twitterze, że podczas jej trwania, na stacjach koncernu sprzedano blisko 400 tys. litrów paliwa, ale i ponad 2 tys. kaw.

W drugim kwartale 2018 r. otwarto kolejne 32 nowe punkty z działalnością pozapaliwową, w sumie jest ich już 1907 - z czego

1621 Stop Cafe w Polsce (włączając w to 231 sklepów convenience pod marką O!SHOP), 229 Stop Cafe w Czechach, 23 Stop Cafe na Litwie oraz 34 Star Connect w Niemczech.

Na stacjach PKN Orlen w związku z rocznicą 100 - lecia odzyskania niepodległości uruchomiono też "Kąciki Patriotyczne", gdzie można kupić okolicznościowe gadżety, naklejki, koszulki. Jak mówili przedstawiciele spółki decyzji o tym czy pozostaną one po zakończeniu obchodów - jeszcze nie podjęto.

Jak mówił Leszczyński jednym z najważniejszych zadań koncernu jest przejęcie Lotosu. Prace są intensywne i przebiegają z harmonogramem - deklarował. "Chcemy przeprowadzić ten proces zgodnie ze scenariuszem przedstawionym w liście intencyjnym, a więc przez zakup 66 procent akcji Grupy Lotos. Podkreślaliśmy, że jest to wieloetapowy i złożony proces. Pracujemy nad aspektami prawnymi i finansowymi tej transakcji. Zapowiedział, że przygotowywany jest wniosek do KE w sprawie zgody na koncentrację.

Wiceprezes ds. finansowych PKN Orlen Wiesław Protasewicz pytany o ewentualne zaangażowanie w projekt jądrowy powiedział, że spółka przygląda się wydarzeniom i informacjom medialnym. Na dzień dzisiejszy spółka nie planuje inwestycji w energetykę jądrową. (...) Dyskusja trwa i będziemy to analizować" - dodał.

Leszczyński podtrzymał wcześniejsze deklaracje koncernu, że nie przerzuci na klientów opłaty emisyjnej. Zwrócił jednak uwagę, że na ceny paliw wpływ mają warunki makroekonomiczne.

Opłata ma wynieść 80 zł od każdego 1 tys. litrów paliwa, który trafi na rynek w naszym kraju. Mają być z niej finansowane projekty związane z elektromobilnością w Polsce. W połowie lipca nowelę ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, która wprowadza opłatę emisyjną podpisał prezydent Andrzej Duda.

"Ceny paliw na stacjach w głównej mierze są uzależnione od warunków makroekonomicznych, trudno więc powiedzieć, jaki będzie poziom cen paliw w Polsce w pierwszym kwartale 2019 r. Przypomnę, że w ostatnich kilku latach cena ta zmieniała się o 50 groszy na litrze czasem nawet o 80 gr. przy tych samych warunkach legislacyjnych. To pokazuje jak duży wpływ na cenę ma cena ropy i kurs dolara" - powiedział.

Jak dodał PKN Orlen nie jest też jedynym operatorem na rynku detalicznym. "Posiadamy na nim ok. 34 proc. udziału, ceny kształtują też więc inne podmioty niż tylko PKN Orlen" - zaznaczył. 

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl