Sklepy wielkopowierzchniowe w 2014 r. wygenerują połowę sprzedaży artykułów spożywczych
- Autor: portalspożywczy.pl
- Data: 28-07-2014, 09:26

Od kilku lat trwa transformacja rynku z małych sklepów ogólnospożywczych w stronę nowoczesnych formatów typu supermarket czy dyskont. Skutkiem tych zmian oraz ekspansji sieci (zwłaszcza dyskontów, w tym lidera rynku Biedronki) jest postępujący od kilku lat trend spadku liczby sklepów ogólnospożywczych w Polsce.
Znikają przede wszystkim małe niezależne sklepy, które nie radzą sobie z rosnącą konkurencją ze strony sieci wielkoformatowych, a zwłaszcza pojawiających się w ich sąsiedztwie dyskontów i supermarketów.
Dzieje się to pomimo problemów największych sklepów - hipermarketów - które tracą klientów przez znacznie zwiększoną konkurencję, a także większą odległość od miejsca zamieszkania w porównaniu do sklepów innych formatów. Konsumenci chętnie wybierają sklepy albo blisko domów (dla zakupów niezaplanowanych lub z wygody) albo wybierają sklepy w dużych centrach handlowych (połączenie zakupów oraz możliwości relaksu lub skorzystania z usług).
Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
Z drugiej strony, małe sklepy to dla wielu konsumentów podstawowe miejsce zakupów, często wynikające z braku alternatyw. W najbliższych latach w związku ze zmieniającymi się przyzwyczajeniami konsumentów PMR prognozuje polepszenie sytuacji mniejszych sklepów, dzięki formatowi convenience oraz sklepom specjalistycznym. Małe sklepy coraz częściej stają się nowoczesne i przez to także atrakcyjniejsze dla klientów.
Jednak intensywna ekspansja największych sieci oraz głównie sieci wielkoformatowych będą postępować w najbliższych latach. To sklepy formatu hipermarket, supermarket czy dyskont będą stanowić coraz większy udział w całej sprzedaży.
Udział kanałów wielkopowierzchniowych w rynku artykułów spożywczych w Polsce (według wartości sprzedaży) wynosił kolejno: 40,8 proc. w 2010 r., 44,1 proc. w 2011 r., 46,6 proc. w 2012 r. i 48,8 proc. w 2013 r. Według prognoz, w 2014 r. będzie to 50,9 proc., w 2015 roku 52,2 proc., a w 2016 r. już 53,3 proc.
więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Carrefour Polska sprzedany! Na ten ruch zanosiło się od lat
-
Ekspert: Carrefour koncentruje się na rynkach obiecujących
-
Sprzedaż Carrefour Polska: format hipermarketów się wypalił [WYWIAD]
-
Właściciel Lidla i Kauflandu chwali się rocznymi wynikami
-
Truskawki w Biedronce. Ile kosztują?
-
Lidl walczy o wartość koszyka i użytkowników aplikacji. Rozda im 10 zł na zakupy
-
Biedronka: chipsy Lay’s zniknęły z półek. Negocjacje z producentem trwają już pół roku
-
Kanał Sportowy wycofuje szklanki z Biedronki. Krzysztof Stanowski przeprasza
-
Pracownicy dyskontów nad morzem już boją się lata
-
Hipermarkety walczą o portfele Polaków. Jakich metod używają?
- Mleczarnia z Ciechanowa kupiła zakład w Ozorkowie
- Pomoc KE dla Ukrainy zagrozi polskiemu drobiarstwu?
komentarze (0)