- Pierwsze półrocze 2017 r. w odniesieniu do 2016 to to wzrost 7,6 % w ujęciu L4L (czyli więcej niż wzrost rynku). Konsekwencją wzrostów sprzedaży oraz rozwoju jest fakt, że wzrost całej sieci SPAR Polska w ujęciu rocznym wyniesie prawie 26 proc. W konsekwencji zarząd ma już teraz pewność, że sprzedaż sieci w 2017 roku przekroczy zdecydowanie 1 mld złotych. Będzie to o ponad 10% więcej niż zakładały plany - informuje SPAR Polska. 

Aktualnie w sieci funkcjonują  252 sklepy. Taki był plan na cały rok, a do końca roku zostały jeszcze dwa miesiące. Sieć podkreśla, że przynoszą również efekty działania marketingowe i handlowe w zakresie budowania sprzedaży sklepów do konsumenta. 

SPAR jest zdeterminowany, aby w następnych latach osiągnąć wyniki nie gorsze niż w 2017. W zakresie rozwoju plan zakłada osiągnięcie w 2018 liczby 300 sklepów, a na koniec roku 2020 planowane jest, aby w SPAR Polska działało 400 sklepów. Założony jest również wzrost sprzedaży do konsumenta na poziomie wyższym niż wzrost rynku. To wszystko oznacza, że w 2018 roku celem jest przekroczenie 1,3 mld sprzedaży do konsumenta.  

Zarząd sieci SPAR podkreśla, że gotowa jest już strategia na 2018.  Po pierwsze rozwój sieci. Rozwój sieci cały czas podąża za trendami rynkowymi i zwyczajami konsumentów. Patrząc na cały rynek, na segmenty które rosną, widać jednoznacznie, że motorem rozwoju ilościowego i wartościowego będą sklepy convenience oraz mniejsze supermarkety.

W obu segmentach SPAR jest obecny ze swoimi formatami: SPAR Express oraz SPAR Supermarket.  SPAR jest pewny, że te właśnie formaty będą rozwijały się najbardziej dynamicznie i dlatego w 2018 roku stawia bardzo mocno na projekt sklepów convenience. W tych sklepach nacisk będzie położony na produkty świeże,  a także będzie rozbudowywana oferta typu „food to go”, czyli produktów gotowych. 

Drugi obszar aktywności to budowanie wielkości sprzedaży istniejących sklepów. Realizowane to będzie poprzez efektywne zarządzanie powierzchnią sprzedaży zgodnie z regułami category management. W ramach tego SPAR już mocno pracuje nad jakością i czytelnością ekspozycji produktów w sklepie poprzez wprowadzenie optymalnych planogramów. To element długoletniej strategii ciągłego doskonalenia jakości sklepów tak, aby sklepy sieci SPAR były postrzegane jako nowoczesne i atrakcyjne dla klientów. To zapewni  podstawy sklepom do wzrostu obrotów i efektywności, a co za tym idzie potencjału do poprawy oferty.

Sieć jest świadoma, że rośnie jednocześnie świadomość żywieniowa konsumentów, którzy są skłonni kupować częściej i więcej produktów świeżych, konfekcjonowanych w miejscu sprzedaży. Dlatego w asortymencie SPAR stawia na  rozwój produktów świeżych takich jak warzywa i owoce, mięso i wędliny, pieczywo czy też nabiał.

Sieć handlowa ma świadomość, że dla konsumenta coraz bardziej liczy się jakość. Tutaj dostrzegany jest ogromny potencjał do rozwoju poprzez budowanie oferty marek własnych segmentu premium. SPAR chce, aby te produkty wyróżniały sieć spośród konkurencji. Już teraz, pod koniec 2017 roku, w tym zakresie praktycznie z miesiąca na miesiąc, widać efekty podjętych działań. Wzorem największych graczy rynkowych SPAR poszerzy ofertę wybranych produktów z całej Europy. W tym zakresie, dzięki międzynarodowym kontaktom z operatorami SPAR w innych krajach, może naprawdę wiele.   

SPAR jest franczyzową siecią sprzedaży detalicznej. Sklepy funkcjonują w 44 krajach. SPAR Polska obchodzi w tym roku 21-lecie istnienia w Polsce, jest obecny na polskim rynku od 1996 roku, a od 2010 roku należy do jednej z największych grup dystrybucyjnych w kraju - Grupy Kapitałowej Bać-Pol. 

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl