Dane roczne zostały skorygowane o liczbę dni roboczych, zaś dane miesięczne są ponadto odsezonowane.
 
Dane Eurostatu obejmują także najmniejsze firmy, zatrudniające poniżej 10 pracowników, czyli w tym przypadku małe, rodzinne sklepy, ale z kolei nie obejmują sprzedaży samochodów. 

Sprzedaż detaliczna - GUS vs Eurostat

W ubiegłym tygodniu GUS podał, że sprzedaż detaliczna wzrosła w kwietniu o 21,1 proc. rdr. W cenach bieżących, ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu o 28,4 proc. rdr.

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w kwietniu 2021 r. wzrosła 21,1 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 7,7 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 25,7 proc. rdr.

Konsensus przygotowany przez PAP Biznes wskazywał na wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w kwietniu rdr o 26,6 proc. i spadek mdm o 3,6 proc. W cenach bieżących, ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu o 28,4 proc. rdr. 

Sprzedaż przez internet a sprzedaż detaliczna

Udział sprzedaży przez internet w sprzedaży detalicznej wzrósł w kwietniu w Polsce do 10,8 proc. proc. z 9,5 proc. w marcu - podał GUS. GUS podał, że w kwietniu 2021 r. w porównaniu z marcem 2021 r. odnotowano wzrost wartości sprzedaży detalicznej przez Internet w cenach bieżących o 6,2 proc.
 
GUS podał, że wzrost udziału sprzedaży przez Internet zaobserwowano w większości grup przy czym znaczny wykazały przedsiębiorstwa zaklasyfikowane do grupy „tekstylia, odzież, obuwie” (z 32,0 proc. przed miesiącem do 47,2 proc.), a także podmioty z grup „prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach” (odpowiednio z 26,4 proc. do 32,6 proc.) oraz „meble, rtv, agd” (z 18,9 proc. do 27,5 proc.). 

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl