Jak wskazuje GfK, na przestrzeni ostatnich dwóch lat liczba sklepów internetowych wzrosła o 50 proc., do liczby 49 tys. Równolegle w Polsce funkcjonuje ok. 350 tys. sklepów stacjonarnych, a 10 proc. z nich jest usytuowanych w centrach handlowych.

E-handel: Nowe trendy

Płatności odroczone. Ewa Łuniewska, wiceprezes ING Banku Śląskiego wskazuje, że płatności odroczone zwiększają sprzedaż e-commerce, gdyż przy ich wykorzystaniu rośnie skłonność do dokonywania zakupów.

- Możemy korzystać z zakupionego towaru, zanim za niego zapłacimy. Dodatkowo w momencie, gdy decydujemy się na jego zwrot, co jest dość częstym zjawiskiem przy zakupach internetowych, nie ma obciążenia, że musimy odesłać towar i czekać na zwrot płatności – tłumaczy.

– Dzięki płatnościom odroczonym dokonujemy zakupów wygodniej i szybciej, ale także – co jest niezwykle ważne – bezpiecznie. Powoli, na podstawie pozytywnych doświadczeń, buduje się zaufanie do metody zakupów on-line – dodaje.

Przytacza badanie, według którego aż 80 proc. internautów korzysta z zakupów internetowych. Jak natomiast wynika z badania „Polacy na e-zakupach 2021”, ponad 80 proc. ogółu ankietowanych zadeklarowało, że w ostatnim roku kupowało przez internet, a 35 proc. z nich robiło to nawet klika razy w miesiącu.

Bądź eko, czyli wypożyczanie i odnawianie produktów. Konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na prośrodowiskowe działania firm. W te zachowania wpisuje się trend wypożyczeń i odnawiania produktów, na ktory zwraca uwagę Dorota Bachman, współzałożycielka Fundacji Kobiety e-biznesu, prezes Tuzwierzaki.pl.

- Jest to jeden z najistotniejszych trendów związanych z polityką Environmental Sustainability, wskazywany przez Euromonitor International. W trend ten, zwłaszcza dotyczący mody,  już inwestują największe korporacje – ocenia Dorota Bachman.

"Po pandemii COVID-19 związek między zdrowiem człowieka a powietrzem, którym oddychamy, wodą, którą pijemy, jedzeniem, które jemy i produktami, które spożywamy, stał się bardziej widoczny. Następna generacja produktów będzie ukierunkowana na korzyści zdrowotne i środowiskowe. Pojawią się nowe możliwości dla firm inwestujących w rozwój i wprowadzanie na rynek produktów mających pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi i planety" - czytamy w raporcie Euromonitor International.

Według Światowego Forum Ekonomicznego przejście do globalnej gospodarki sprzyjającej przyrodzie może wygenerować do 10,1 biliona dolarów wartości biznesowej i 395 milionów miejsc pracy do 2030 roku.

Pokolenie Silver zagląda do e-sklepów. W 2020 r. w Europie przybyło 15 milionów nowych e-nabywców, wśród których coraz liczniejszą grupę stanowią przedstawiciele pokolenia Silver. Badania pokazują, że w trakcie pandemii zainteresowanie zakupami w sieci w tej grupie wzrosło o 12%. Dla sprzedawców internetowych to sygnał, że czas dostosować ofertę i proces zakupowych do nowej, rosnącej kategorii kupujących - informuje Izba Gospodarki Elektronicznej.

- Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego osoby po 60. roku życia stanowią dziś ok. 25% populacji, a do 2050 liczba ta ma zwiększyć się do 40% - informuje Izba Gospodarki Elektronicznej.

Osoby po 55. roku życia oczekują, że otrzymają zamówiony w sieci towar szybko, bezpiecznie oraz pod same drzwi. Choć punkty odbioru paczek cieszą się ogromną popularnością, to aż 92 proc. reprezentantów tej grupy wiekowej preferuje doręczenia do domu przez kuriera. Jako osoby z bogatym doświadczeniem życiowym decyzje zakupowe podejmują z rozwagą i ostrożnością. Wybierają te same produkty, które nabywali w sklepach stacjonarnych.

- Sprzedawcy internetowi dostosowując swoje usługi do pokolenia Silver powinni zadbać przede wszystkim o doświadczenie użytkownika, z angielskiego user experience - UX. W praktyce oznacza to stworzenie przejrzystego i intuicyjnego interfejsu, prostego menu, dokładne opisy produktów oraz brak wyskakujących okienek tzw. pop-upów. Bardzo ważnym elementem, z punktu widzenia tej grupy kupujących, są łatwo dostępne dane firmy z numerem telefonu i adresem e-mail, które budują wiarygodność oraz zaufanie. Pod tym względem istotne są również komentarze i opinie – choć pod tym względem seniorzy nie różnią się od innych konsumentów. Dodatkową zachętą do zakupów może być dla nich opcja płatności przy odbiorze postrzegana jako bezpieczniejsza forma transakcji internetowych - mówi Patrycja Sass-Staniszewska, prezes Izby Gospodarki Elektronicznej.

Rozwój e-grocery wymaga nowych rozwiązań

W ostatnich latach rośnie e-sprzedaż nie tylko produktów non food ale także żywności. Jednak proces ten wymaga integracji wielu podmiotów i procesów. Bez rozwiązań usprawniających standaryzację nie ma mowy o efektywności sektora e-grocery.

Jak wynika w raportu "E-grocery na świecie i w Polsce. Czy konsumenci są gotowi na zakupy spożywcze online?" przygotowanego przez Sieć Badawczą Łukasiewicz – Instytut Logistyki i Magazynowania na zlecenie GS1 Polska, w 2020 r. e-zakupów produktów spożywczych dokonało 28% polskich internautów, co przekłada się na 65% wzrost liczby e-konsumentów w tym sektorze. Z kolei prognozy PwC wskazują na istotny wzrost wartości e-grocery w latach 2022-2026.

Z szacunków wynika, że sprzedaż produktów spożywczych online będzie rosła najszybciej, średnio nawet na poziomie 40% rocznie. 

Potrzebna standaryzacja

E-grocery integruje wiele podmiotów – nie tylko sprzedawców i kupujących, ale także firmy zaangażowane w realizację dostaw. Uwzględnia także różnorodne procesy, m.in. przygotowanie i odpowiednią prezentację oferty produktowej, kompletację zróżnicowanych towarowo zamówień, ich pakowanie, dystrybucję zamówień do odbiorców z koniecznością zapewnienia specyficznych warunków dostaw czy obsługę zwrotów. Autorzy raportu E-grocery na świecie i w Polsce wskazują, że zastosowanie standardów identyfikacyjnych i komunikacyjnych GS1 wydaje się nieodzowne dla podniesienia efektywności operacyjnej sektora e-grocery.

– W procesie identyfikacji i znakowania towarów, przesyłek i lokalizacji wykorzystywane są w większości standardowe kody kreskowe. Przesyłki wysyłane do klientów mają etykietę logistyczną zgodną ze standardem operatorów KEP realizujących dystrybucję zleconą przez interfejsy webowe. Jednak nowi na rynku dostawcy artykułów spożywczych nie korzystają w tej chwili ze standardu GS1 - ich aktywizację należy uznać za kierunek rozwoju i optymalizacji – podkreśla Magdalena Krasoń-Wałęsiak, e-commerce Menedżer w GS1 Polska.

GS1 to organizacja not-for-profit zajmująca się opracowywaniem i utrzymywaniem globalnych standardów zapewniających efektywną komunikację biznesową. Najbardziej znanym z tych standardów jest kod kreskowy, symbol nadrukowany na produktach, który można skanować elektronicznie.

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl