Krzysztof Badowski, partner zarządzający Roland Berger Strategy Consultants, twierdzi, że  teoretycznie okres słabszej koniunktury może być dobry dla fuzji i przejęć. Jednak bardzo często postrzeganie makroekonomicznej i biznesowej rzeczywistości przez kupujących i sprzedających jest różne, co czasem prowadzi do potężnych rozbieżności w zakresie wyceny biznesu.

Jak informuje Parkiet zdaniem Moniki Kalwasińskiej, analityk DM PKO BP, na trudnym rynku przejęcie firmy z problemami generuje ryzyko niewypracowania zakładanych efektów synergii oraz pogorszenia sytuacji finansowej całej grupy.

Eksperci twierdzą, że Makarony Polskie mogą być celem przejęcia. Ich zdnaiem firmie przydałby się strategiczny inwestor, który mógłby wspomóc ten biznes i podnieść jego rentowność. Wśród firm z GPW, które mogą zmienić właściciela, jest też już PKM Duda, prezes tej spółki niedawno wspominał, że może ona zarówno przejmować, jak i zostać przejęta. Właściciela może też zmienić rybne Wilbo, które stara się o układ z wierzycielami. Interesujące dla potencjalnych inwestorów mogłyby być systematycznie poprawiające wyniki spółki cukiernicze. Jednak zdaniem ekspertów tam roszad właścicielskich nie będzie.

Jak czytamy w Parkiecie zdaniem ekspertów w najbliższych miesiącach będziemy obserwować rosnącą aktywność funduszy private equity. Ubiegłoroczna rywalizacja Adventu i Mid Europy o Eko Holding pokazała, że są inwestorzy finansowi mocno zdeterminowani, żeby realizować swoje plany.

 

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl