Oferta pojawiła się w sklepach od 21 lutego. W sklepie klienci znajdą przetwory, słodycze i piwa od polskich, regionalnych producentów. Oferta ważna jest do wyczerpania zapasów.

W asortymencie sieci znajduje się  ponad 1200 produktów oznaczonych logotypem z biało-czerwoną flagą, kupowanych po sąsiedzku od lokalnych producentów. Od 21 lutego klienci Aldi w ramach Tygodnia Dziedzictwa Kulinarnego znajdą w sklepach przysmaki regionalne, jak np. ogórki małosolne z Runolandu z certyfikatem Dziedzictwa Kulinarnego Dolny Śląsk, Smalec Staropolski, czy Śledź tradycyjny  Premium oraz szeroki wybór regionalnych słodyczy, m.in. Herbatniki Regionalne – Cukry Nyskie, Oblaty Śląskie czy Karmelki - Rybki Giżyckie Naturalne. Za miód gryczany z polskich pasiek w opakowaniu 900 gramów zapłacą jedynie 28,99 zł, a za Syrop z kwiatu czarnego bzu z Domu Rembowskich 9,99 zł za 0,5 litra.

Najbardziej ucieszą się smakosze piw, bo w czasowej ofercie Aldi oferuje 10 nowych trunków. Wśród nich znajdują się Piwo Braniewo z warmińsko-mazurskiego Browaru Braniewo, Lager Małopolski z Browaru Tenczynek, Krotoszyn Truskawka w Czekoladzie z wielkopolskiego Browaru Bojanowo, czy Piwo Górnośląskie z Browaru Zabrze i Kampinoskie z mazowieckiego browaru Błonie.

- Od lat kupujemy po sąsiedzku, od lokalnych gospodarzy, a oni odwdzięczają się nam produktami, które są zawsze świeże i zawsze najwyższej jakości. Nasi klienci przyzwyczaili się już do tego,  że w ALDI znajdą zawsze coś dla siebie, po co warto wracać, a my lubimy spełniać ich potrzeby, ale także zaskakiwać nowościami i inspirować do odkrywania wciąż nowych smaków w Aldi  – mówi Mariusz Wojtasiński, Dyrektor Pionu Zarządzania Kategoriami.

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl