Podczas trwania procesu apelacyjnego, Uber w Londynie będzie mógł działać na wcześniejszych zasadach. Według amerykańskiego dziennika "Wall Street Journal", proces ten może potrwać nawet wiele miesięcy.

W wydanym w piątek oświadczeniu zarząd transportu miejskiego w Londynie poinformował, że z ostatnim dniem września nie przedłuża Uberowi licencji zezwalającej na prowadzenie działalności w mieście. Decyzję uzasadnia "brakiem organizacyjnej odpowiedzialności", przede wszystkim w kwestii podejścia firmy do informowania organów ścigania o przestępstwach dokonywanych przez kierowców oraz sprawdzania ich przeszłości kryminalnej w procesie zatrudnienia.

Uber w tym samym czasie wyszedł z inicjatywą petycji internetowej, której zadaniem jest zachęcenie użytkowników popularnej usługi transportowej, by na własną rękę zachęcali londyński zarząd transportu do odwrotu od podjętej decyzji. Petycję podpisało już więcej niż 640 tys. osób.

Jak pisze "WSJ", znaczenie Londynu dla Ubera jest bardzo duże. To około 5 proc. globalnej bazy klientów firmy (korzystających z usługi regularnie choć raz w miesiącu). Wszelkie ograniczenia w działaniu Ubera wprowadzone przez władze Londynu ustanowią precedens, który może stworzyć podobne możliwości w innych miastach na świecie, a tym samym znacznie ograniczyć możliwość redukowania przez firmę strat, jak i podnieść cenę usługi.

Według doniesień, Uber planuje spotkać się z zarządem transportu miejskiego w Londynie w poniedziałek, by móc ustalić datę wysłuchania zarzutów, jakie zostały wysunięte wobec firmy, a także odnieść się do nich. Zarząd transportu miejskiego w Londynie - Transport for London - podlega władzy ratusza. Burmistrz miasta Sadiq Khan odniósł się do sprawy mówiąc, że wspiera decyzję o nieprzedłużeniu koncesji Ubera na prowadzenie działalności na obszarze miasta.

Tom Elvidge, generalny menedżer Ubera w Londynie, komentuje sprawę w oświadczeniu firmy mówiąc, że "Ubera nie poproszono o jakiekolwiek zmiany w działalności podczas jej prowadzenia. To wymaga dialogu, którego niestety ostatnio nie było". Firma wskazała również na brak możliwości spotkania się z burmistrzem Londynu odkąd ten objął swój urząd.

Źródło bliskie londyńskiemu ratuszowi, z którym rozmawiał "WSJ" twierdzi, że burmistrz Londynu świadomie unikał spotkania z przedstawicielami zarówno Ubera, jak i związków zawodowych taksówkarzy miejskich, by pozostać na zewnątrz sprawy, którą uważa za proces regulacyjny.

"WSJ" zwraca uwagę na to, że oferta negocjacyjna Ubera to zmiana nastawienia firmy, która po zmierzeniu się z wieloma skandalami mającymi miejsce w ostatnim czasie cierpi wizerunkowo w wyniku oskarżeń o agresywną kulturę korporacyjną, która ma panować zarówno wewnątrz firmy, jak i w jej stosunkach z innymi podmiotami. Decyzja zarządu transportu w Londynie zmusza firmę do zmiany zachowania na wielu płaszczyznach - zarządzania, traktowania kierowców i podejścia do prawa lokalnego terenów, w których prowadzi działalność. 

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl