UOKiK: Ponad 40 proc. zabawek ma złe oznakowanie
- Autor: PAP
- Data: 29-05-2014, 16:03
Od 2013 roku do końca pierwszego kwartału br. kontrolerzy sprawdzili 4124 zabawki dostępne na naszym rynku.
Jak poinformował w czwartek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, najwięcej zastrzeżeń dotyczyło nieprawidłowości w oznakowaniu zabawek i dołączonej do nich dokumentacji. Stwierdzono to w przypadku ponad 40 proc. badanych produktów.
Urząd zwrócił uwagę, że przedsiębiorcy obawiają się, że ich zabawki mogą nie spełniać obowiązujących wymogów i zabezpieczają się przed kontrolą na wyrost. "W blisko 10 proc. przypadków jako nieodpowiednie dla dzieci poniżej trzeciego roku życia oznaczali oni zabawki przeznaczone dla maluchów w tym wieku (np. pluszowe misie). Równie często pojawiały się ostrzeżenia przed nieistniejącym ryzykiem, np. o małych elementach, których zabawka nie zawierała" - podkreślił UOKiK.
Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
UOKiK zbadał też zabawki pod względem wad konstrukcyjnych oraz występowania w nich niedozwolonych substancji. Zakwestionował on blisko 30 proc. badanych produktów. Zastrzeżenia dotyczyły m.in. tego, że zabawki wydają zbyt duży hałas, są za małe czy posiadają zbyt długie linki lub zbyt łatwy jest dostęp do baterii.
"Przekroczenie dopuszczalnej zawartości szkodliwych ftalanów stwierdzono w 71 z 287 sprawdzonych zabawek (24,7 proc.) - np. w lalkach oraz figurkach. Substancje te, służące do zmiękczania części plastikowych, są dozwolone w stężeniu nie wyższym niż 0,1 proc. w stosunku do masy materiału. W przeciwnym wypadku mogą negatywnie wpływać na gospodarkę hormonalną dziecka" - podkreślono.
W większości przypadków Inspekcja Handlowa wystąpiła do przedsiębiorców o dobrowolne usunięcie nieprawidłowości. Ponadto wydała ona 52 zakazy dalszego przekazywania zabawek konsumentom.
Do UOKiK wpłynęły akta z kontroli 156 zabawek z wnioskiem o wszczęcie postępowania administracyjnego, a do organów ścigania skierowano 110 wniosków o podejrzenie popełnienia przestępstwa.

więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Inspekcja Handlowa sprawdza ceny artykułów spożywczych po obniżce VAT
-
Inspekcja Handlowa karze za handel alkoholem w internecie
-
UOKiK: IH skontroluje marże pośredników na rynku owoców i warzyw
-
Na co zwracać uwagę kupując produkty na komary? IH radzi
-
UOKiK o kontroli kosmetyków: zachęty do kupna nie znają granic
-
Właściwa etykieta kluczowa w e-commerce
-
60 proc. Polaków nie ufa informacjom zawartym na opakowaniach produktów spożywczych (badanie)
-
Od 1 lipca IJHARS czuwa nad jakością żywności w całym łańcuchu dostaw
-
Branże wzywają Komisję Europejską do wprowadzenia obowiązkowej etykiety żywnościowej
-
Biedronka: 20 przypadków naruszenia przepisów o cenach
- Pomoc KE dla Ukrainy zagrozi polskiemu drobiarstwu?
- Wpływ wojny na rynek żywnościowy przejawia się na kilku płaszczyznach
komentarze (0)