"Prognozujemy, że w IV kw. 2012 r. powstanie w Polsce ok. 277 m kw. powierzchni handlowej w centrach handlowych. Doliczając do tego ok. 268 tys. m kw. już oddanych w tym roku wyjdzie, że w całym roku przybędzie w polskich centrach handlowych ok. 550 tys m kw." - powiedziała we wtorek PAP Karina Kreja z CBRE.

"Oznacza to, że w tym roku przybędzie ok. 5 proc. nowej powierzchni, gdyż do końca 2011 r. funkcjonowało w Polsce ok. 9,3 mln m kw. powierzchni handlowych" - dodała.

CBRE prognozuje, że w 2013 r. przybędzie w centrach handlowych ok. 535 tys. m kw., zaś w następnych latach rocznie oddawanych będzie ok. 300-350 tys. m kw.

"Wydaje się, że te dobre wartości z 2012 r. i 2013 r. w następnych latach już wyhamują. Może nastąpić pewne przesycenie rynku. Także sytuacja gospodarcza przekłada się na opłacalność kolejnych projektów. Także pogarszająca się sytuacja na rynku pracy ma istotne znaczenie, gdyż istotnie wpływa to na popyt w centrach handlowych" - powiedziała Kreja.

"Prognozujemy więc, że po 2013 roku rocznie oddawanych będzie ok. 300-350 tys. m kw. powierzchni handlowych. Taka wielkość będzie jeszcze wchłanialna przez rynek. Dynamika nowej powierzchni w centrach handlowych spadnie więc do ok. 3 proc., co będzie zbliżone do tempa wzrostu popytu konsumpcyjnego. Dynamiki na poziomie 5 proc. jak obecnie nie da się dłużej utrzymać" - dodała.

Z danych CBRE wynika, że na największym rynku - w Warszawie - w całym 2012 roku w centrach handlowych przybędzie 42 tys. m kw. powierzchni handlowej, zaś w przyszłym roku 60 tys. m kw.

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl