Partnerzy portalu
 • partner portalu
 • partner portalu

Zakaz handlu w niedziele ma już 4 lata. Zmienił nie to, co miał zmienić?

 • Autor: oprac. AW
 • Data: 16-05-2022, 19:48
Jak ograniczenie handlu w weekendy wpłynęło na polskie podwórko sprzedażowe? Cel, czyli wsparcie drobnych, lokalnych sklepów, raczej nie został osiągnięty.
Zakaz handlu w niedziele ma już 4 lata. Zmienił nie to, co miał zmienić?
W ciągu ostatnich 4 lat polski rynek sprzedaży znacznie się zmienił; fot. unsplash

Czy zakaz handlu w niedziele się udał?

- Niedziele miały być dla rodzin. Ograniczenie handlu w siódmy dzień tygodnia miało pomóc małym sklepom, prowadzonym przez lokalnych przedsiębiorców i położyć kres wyzyskowi pracowników przez największe sieci handlowe. Takie były argumenty pomysłodawców ustawy. Czy rzeczywiście to się udało? Nie do końca. Owszem, największe sklepy powoli znikają z rynku, ale ten w coraz większym stopniu przejmowany jest przez sieciowe dyskonty - ocenia firma Sagra Technology.

Szukasz lokalu handlowego do wynajęcia? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Ograniczenia działalności sklepów w niedziele nie jest polskim wymysłem. W europejskich krajach pierwsze regulacje sprzedaży w weekendy miejsce w latach 60 i 70 poprzedniego wieku. Dziś w wielu krajach przepisy są liberalne, a tam, gdzie istnieją ograniczenia, toczy się debata nad ich zniesieniem. Trend jest jasny: łagodzenie prawa. Na tym polu jesteśmy wyjątkiem. Polska jest jedynym krajem UE, który wprowadził i utrzymał zamknięcie sklepów w niedziele w ciągu ostatnich 10 lat. Co prawda w 2015 roku próbowali tego jeszcze Węgrzy, ale szybko się wycofali. Ograniczenia w sprzedaży obowiązywały tylko rok - dodaje firma.

Sagra Technology przeanalizowała dane historyczne od 2018 roku, czyli momentu, kiedy zaczęła działać ustawa zmieniająca organizację handlu w Polsce, do dziś, sprawdzając m.in., jak zmieniała się struktura wielkościowa i własnościowa sklepów w ciągu ostatnich 4 lat.

Jak niedzielny zakaz zmienił polski rynek handlu?

– Analiza danych, które gromadzimy w ramach systemów wspierających procesy sprzedażowe naszych klientów, pozwoliła na wyciągnięcie interesujących wniosków. Jeśli chodzi o największe sklepy, takie jak hipermarkety, na przestrzeni ostatnich 4 lat ich liczba stopniowo malała. W 2018 roku zmiana była na poziomie – 1 proc., w 2020 ubyło ich o kolejne 5 proc., natomiast w ciągu 2021 roku z mapy handlowej Polski zniknął co ósmy hipermarket (12 proc.) – mówi Anita Wojtanowska, System Integration Manager w Sagra Technology.

– W tym samym okresie, na początku również nieco spadała liczba supermarketów i dyskontów (w 2018 bez zmian, w 2019 minus 1 proc, w 2020 minus 4 proc.), ale w 2021 ich liczba wzrosła aż o 10 proc. – dodaje.

Zakaz handlu w niedziele uderzył w hipermarkety

Okazało się, że w ciągu ostatnich 4 lat polski rynek sprzedaży znacznie się zmienił. Wraz z topniejącą liczbą niedziel, podczas których Polacy mogli robić zakupy, zamykały się największe sklepy, a otwierały nowe, mniejsze placówki. Hipermarkety stały się passe, natomiast popularność zyskały sieciowe dyskonty i supermarkety.

– W sytuacji zmiany zasad gry na rynku nie powinien dziwić fakt, że zmalała liczba największych sklepów. Co jednak interesujące, obserwujemy spadek udziału sklepów sieci lokalnych, na rzecz sklepów franczyzowych. Czyli lokalni przedsiębiorcy albo zamykają swoje sklepy i w ich miejsce wchodzi sieć, albo sami wchodzą do sieci franczyzowej. To model, który mogą postrzegać jako bardziej bezpieczny i stabilny. Jednak wiąże się z wieloma ograniczeniami, i na pewno nie wykorzystuje potencjału lokalnych producentów czy dostawców, a wydaje się, że o wzmocnienie tego sektora chodziło ustawodawcy – tłumaczy Anita Wojtanowska.

Dyskonty zyskały na zakazie niedzielnego handlu?

Wg analizy Sagra Technology, w gminach wiejskich, wraz z ograniczaniem handlu w niedziele, stopniowo, od 2018 roku, otwierało się coraz więcej supermarketów i dyskontów sieciowych. W roku 2018 otworzyło się 9 proc. dodatkowych lokalizacji, w 2019 – 11 proc., w 2020 – 12 proc., a w 2021 aż 14 proc. więcej (w porównaniu do roku poprzedniego). Sieci lokalne liczą tutaj przynajmniej 5 punktów sprzedaży.

Analiza została przeprowadzona na bazie danych z Winpoint firmy Sagra Technology, dotyczących okresu od stycznia 2018 do grudnia 2021.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • MARIA 2022-05-17 00:14:41

  Zakaz handlu w niedzielę miał być dla sklepów RODZINNYCH i dla KOŚCIOŁA - nie sprawdził się ani w jednym, ani w drugim przypadku. Zlikwidował duże markety, rozbudował sieci dyskontów, często oferujacych jednak artykuły o nizszej jakości niz supermarkety ORAZ gorsze warunkin pracy dla pracowników. Nie zwiekszył też ( a raczej zdecydowanie zmniejszył) ilości Polaków biegnących w niedzielę do kosciołów i nie zwiekszył zatem dochodów "tacowych" - czyli KLAPA NA CAŁEJ LINII.

  Odpowiedz
 • Ja 2022-05-17 10:03:28

  W naszej miejscowości (wieś)i w sąsiedniej (miasteczko gminne) sklepowe przyznają, że jak jak Biedronka w mieście jest nieczynna, to im obroty w niedzielę rosną kilkukrotnie.

  Odpowiedz

Powiązane tematy:

Partnerzy serwisu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!