Żywność w sklepikach szkolnych znów na celowniku
Kolorowa, dosładzana i niezdrowa – taka żywność jest najczęściej kupowana przez Polaków, również ta wybierana przez dzieci w sklepikach szkolnych. Aby walczyć z producentami niezdrowej żywności, rząd chce podjąć prawne działania. Z inicjatywy Ministerstwa Finansów planowana jest nowa matryca VAT, która zgodnie z zapisami Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 ma przeciwdziałać otyłości i chorobom dietozależnym. Dodatkowo Ministerstwo Zdrowia opracowuje plan wdrożenia polskiego systemu przyjaznego znakowania produktów spożywczych, by konsumenci z większą świadomością dokonywali decyzji zakupowych.

Nowe plany zmian to kontynuacja prozdrowotnej polityki rządu zainicjowanej rozporządzeniem Ministra w sprawie środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom, które pojawiło się 26 lipca 2016 roku. Dokument ten był wynikiem wieloletniej debaty na temat odżywiania dzieci i młodzieży szkolnej.
Nowym rozwiązaniem, nad którym pracuje Rząd, jest „Polski System Przyjaznego Znakowania Produktów Spożywczych”. W ramach tego systemu produkty uznawane za niewystarczająco zdrowe, np. zawierające dużą ilość cukru, będą oznaczone stosowną etykietą. Oznaczanie produktów w ten sposób z powodzeniem funkcjonuje m.in. w krajach Europy Zachodniej, takich jak Wielka Brytania („drogowa sygnalizacja świetlna – Traffic-light food labelling) czy Francja („Nutri-score”).
Ponadto w zgodzie z planem walki z niezdrową żywnością, planowane są zmiany wysokości podatków nakładanych na niekorzystne zdrowotnie składniki żywieniowe, które możemy odnaleźć w różnych produktach. Dzięki temu cena niezdrowych produktów będzie rosła – nie będą one więc tak chętnie wybierane przez konsumentów, również tych najmłodszych.
Więcej na dlahandlu.pl


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.