Branża gastronomiczna ma problemy ze zmianami interpretacji podatkowych
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zorganizował konferencję dotyczącą problemów przedsiębiorców z branży gastronomicznej, związanych ze zmianą interpretacji przepisów dot. stawek VAT.

Jak przypomina ZPP, do 2016 roku duża część przedsiębiorców stosowała stawkę 5 proc., potwierdzoną przez interpretacje indywidualne fiskusa i akceptowaną przez lata praktykę rynkową. W 2016 roku Minister Finansów wydał interpretację ogólną, zgodnie z którą dokonywane przez nich czynności traktować należy nie jako dostawę posiłków i dań gotowych, objętą stawką 5 proc., a jako usługę restauracyjną objętą stawką 8 proc. Przedsiębiorcy od razu zastosowali się do zmienionej interpretacji, jednak organy podatkowe zaczęły wszczynać wobec nich postępowania, domagając się zapłaty różnicy w stawkach za okres jeszcze przed wydaniem interpretacji indywidualnej.
W spotkaniu wzięli udział Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP, Jakub Bińkowski, Sekretarz Departamentu Prawa i Legislacji ZPP oraz franczyzobiorcy McDonald’s: Natalia Urban-Pałka i Arkadiusz Jakubowski.
– Jak zakładałam firmę, zajrzałam na stronę Ministerstwa Finansów, gdzie wisiało ponad 200 indywidualnych interpretacji, że właściwą stawką VAT dla sprzedaży dań gotowych jest 5% i taką stawkę zastosowałam – mówiła Natalia Urban-Pałka, franczyzobiorca McDonald’s. – Taką stawkę stosowali wszyscy. Teraz mamy płacić podatki z odsetkami za 5 lat wstecz.
– Od dawna wskazujemy, że VAT to danina, która powoduje najwięcej trudności, nawet w zakresie stawek. To absurd, żeby do każdej konkretnej przyprawy, czy warzywa, była niemal indywidualnie przyporządkowywana stawka. Problem jest przynajmniej częściowo rozwiązywany przez nową matrycę, dlatego kierunkowo popieramy to uproszczenie – komentuje Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
Duża część przedsiębiorców z branży gastronomicznej stosowała przed 2016 rokiem stawkę 5 proc. Niejednokrotnie, uprawnienie to było poparte indywidualnymi interpretacjami podatkowymi. Po wydaniu przez Ministra interpretacji ogólnej, prezentującej stanowisko odmienne, firmy niemal natychmiast zaczęły stosować wyższą, ośmioprocentową stawkę. Niestety, organy podatkowe wszczęły postępowania, w ramach których zaczęły podważać deklaracje podatkowe składane w okresach poprzedzających wydanie interpretacji indywidualnej.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.