Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Grupa AmRest zwiększyła w 2012 r. przychody o 22,5 proc. do 2,35 mld zł

  • Autor: www.portalspozywczy.pl
  • Data: 19-03-2013, 11:50
Restauracyjna grupa AmRest ma za sobą bardzo udany rok. Spółka zwiększyła w 2012 r. przychody ze sprzedaży z 1,92 mld zł do 2,35 mld zł.
Grupa AmRest zwiększyła w 2012 r. przychody o 22,5 proc. do 2,35 mld zł
Grupa AmRest ma za sobą udany rok

W 2012 roku przychody ze sprzedaży grupy AmRest wzrosły o 22,5 proc. z 1,92 mld zł do 2,35 mld zł. Dynamiczny wzrost przychodów spowodowany był: pełnoroczną konsolidacją przejętych w kwietniu 2011 roku restauracji w Hiszpanii i Francji - przychody segmentu Europa Zachodnia wzrosły o 54,7%, doskonałymi wynikami rynku rosyjskiego, wynikającymi zarówno z rosnącej sprzedaży w restauracjach porównywalnych, jak i znacznemu przyśpieszeniu tempa otwarć (12 nowych restauracji) - przychody segmentu Rosyjskiego wzrosły o 44,7%,
dynamicznym tempem nowych otwarć w dywizji Europa Środkowo-Wschodnia (CEE) - przychody tego segmentu wzrosły o 10,6%.
Największy udział w strukturze przychodów Grupy mają w dalszym ciągu restauracje w dywizji CEE, stanowiąc 63,8% sprzedaży. 

- Słabsze nastroje widoczne na większości rynków na których działamy nie przeszkodziły nam w rozwoju naszego biznesu i poprawie zyskowności. Zgodnie z założeniami planu 20/20+ nasza sprzedaż wzrosła o 23%, przy jednoczesny wzroście zysku EBITDA o 46% - informuje spółka w komunikacie.

Wzrost sprzedaży AmRestu wynikał zarówno z dynamicznego tempa nowych otwarć (84), akwizycji, jak i wzrostu sprzedaży w istniejących restauracjach. Na zysk EBITDA wpłynęło w minionym roku wiele, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych zdarzeń o charakterze jednorazowym. Były to m.in. sprzedaż aktywów restauracji Applebee's, korekta podatku pośredniego, rosnące koszty nowych otwarć związane z rozwojem nowych rynków oraz przyśpieszaniem tempa otwarć na rynkach istniejących. Po oczyszczeniu z wyżej wspomnianych zdarzeń zysk EBITDA wzrósł o ok. 20%.

Prezes Grupy AMRest, Henry McGovern, dodaje: - Przy okazji nowych otwarć chciałbym zwrócić szczególną uwagę na Rosję, gdzie po kilku latach stagnacji udało nam się przyśpieszyć tempo budowy nowych restauracji. Dodatkowo w rezultacie naszych prac związanych z poprawą zwrotu na zainwestowanym kapitale (ROIC) udało nam się obniżyć średnie koszty budowy restauracji o kilkanaście procent.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!