GUS: W lutym lepsza kondycja gastronomii
W lutym poprawiła się ocena kondycji firm z sekcji zakwaterowanie i gastronomia, choć podmioty te nadal najbardziej pesymistycznie oceniają swoją sytuację - wynika z danych GUS. Najczęściej zgłaszaną barierą w prowadzeniu biznesu jest niepewność zw. z sytuacją gospodarczą.

Powiązane tematy:
GUS podał w środę, że w lutym ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury dla Polski wzrósł do 92,8 z 88,1 w styczniu.
W większości obszarów gospodarki wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury jest nadal na ujemnym poziomie, poniżej średniej długookresowej, choć jest mniej negatywny lub podobny jak przed miesiącem. Najbardziej pesymistycznie oceniają koniunkturę podmioty z sekcji zakwaterowanie i gastronomia, choć jednocześnie te jednostki odnotowują największą poprawę koniunktury w stosunku do stycznia br. Jedynie firmy z sekcji informacja i komunikacja formułują pozytywne oceny koniunktury - poinformowano.
W lutym w przemyśle wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury ukształtował się na poziomie minus 8,3 (przed miesiącem minus 9,9). Diagnozy dotyczące portfela zamówień i sytuacji finansowej są bardziej pesymistyczne niż w styczniu, natomiast oceny bieżącej produkcji są negatywne i zbliżone do formułowanych przed miesiącem. Szefowie firm ocenili stan zapasów wyrobów gotowych za nadmierny. Przewidują wzrost cen wyrobów przemysłowych szybszy od prognozowanego przed miesiącem i nieznaczne redukcje zatrudnienia.
W budownictwie wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury wyniósł minus 17,7 (przed miesiącem minus 18,7). Oceny bieżące dotyczące produkcji budowlano-montażowej na rynku krajowym oraz sytuacji finansowej są bardziej negatywne od styczniowych, przy utrzymujących się niekorzystnych diagnozach portfela zamówień. Opóźnienia płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe rosną podobnie jak przed miesiącem. Firmy budowlane przewidują ograniczenie zatrudnienia, choć mniejsze niż w styczniu. W najbliższych trzech miesiącach ceny robót budowlano-montażowych mogą rosnąć nieco szybciej niż w styczniu.
W handlu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury wyniósł minus 4,7 (minus 4,2 w styczniu). Oceny sprzedaży są bardziej pesymistyczne niż przed miesiącem, utrzymują się też niekorzystne diagnozy sytuacji finansowej. Przedsiębiorcy uznali stan zapasów towarów za nadmierny. Zapowiadany spadek zamówień towarów u dostawców, jak i planowane redukcje zatrudnienia mogą być mniejsze od prognozowanych w styczniu. Tempo wzrostu cen może być kontynuowane.
