KE wszczeła śledztwo ws. unikania podatków przez McDonald's
- Autor: PAP
- Data: 04-12-2015, 08:22

KE będzie sprawdzać, czy Luksemburg selektywnie, specjalnie dla McDonald's, nie odstąpił od swoich krajowych przepisów prawa podatkowego oraz umowy z USA o unikaniu podwójnego opodatkowania. Dawałoby to sieci restauracji przywileje, z jakich nie mogły korzystać inne firmy będące w takim samym położeniu.
Jak podała KE, McDonald's Europe Franchising na podstawie dwóch indywidualnych interpretacji podatkowych przyznanych przez władze Luksemburga w 2009 roku nie płaciło od tego czasu żadnych podatków korporacyjnych mimo osiągania wysokich zysków. W 2013 roku wyniosły one 250 mln dolarów. Według wstępnej oceny KE interpretacja wydana przez Luksemburg mogła skutkować przyznaniem przedsiębiorstwu korzystnych warunków podatkowych wbrew unijnym zasadom pomocy państwa.
"Indywidualna interpretacja podatkowa uprawniająca przedsiębiorstwo McDonald's do niepłacenia podatków od pobieranych w Europie opłat licencyjnych w Luksemburgu i w USA wymaga bardzo skrupulatnej analizy w świetle unijnych zasad pomocy państwa" - podkreśliła w czwartkowym oświadczenia komisarz odpowiedzialna za politykę konkurencji Margrethe Vestager.
Zwróciła w tym kontekście uwagę, że celem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych między państwami jest unikanie podwójnego opodatkowania, a nie usprawiedliwianie podwójnego unikania opodatkowania.
Źródłem zysków McDonald's Europe Franchising są opłaty licencyjne wnoszone przez franczyzobiorców prowadzących restauracje w Europie i Rosji z tytułu prawa do korzystania z marki McDonald's i powiązanych z nią usług. Siedziba przedsiębiorstwa mieszcząca się w Luksemburgu odpowiada za podejmowanie strategicznych decyzji, lecz korporacja ma też dwa oddziały: jeden w Szwajcarii, a drugi w USA. Opłaty licencyjne pobierane przez przedsiębiorstwo są przekazywane drogą wewnętrzną do jego amerykańskiego oddziału, który - jak podkreśliła KE - de facto nie prowadzi żadnej działalności.
Latem 2014 roku Komisja Europejska zwróciła się o informacje w tej sprawie po artykułach, w których ujawniono, na jakich warunkach McDonald's działa w Luksemburgu. Dodatkowe informacje przekazały KE związki zawodowe. "Z dotychczasowej oceny Komisji wynika, że od 2009 roku, głównie z powodu drugiej indywidualnej interpretacji podatkowej przyznanej przedsiębiorstwu, McDonald's Europe Franchising praktycznie nie uiściło żadnego podatku dochodowego od osób prawnych ani w Luksemburgu, ani w USA" - czytamy w komunikacie KE.

więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
McDonald's: znów zabrakło frytek
-
McDonald's jednak opuści Rosję. Szuka lokalnego inwestora
-
McDonald's ma już 500 restauracji w Polsce. Najnowsza powstała w Wyszkowie
-
Hurtownicy i dystrybutorzy apelują o likwidację tzw. minimalnego podatku dochodowego
-
Komisja finansów za poprawkami do projektu noweli ustawy o PIT
-
Ponad 328 tys. przedsiębiorców zmieniło formę opodatkowania
-
Dziś ostatni dzień na rozliczenie PIT!
-
McDonald’s zaprasza na Ukraińskiego Burgera w polskich lokalach
-
Rafał Brzoska mówi, ile podatków zapłacił InPost i zachęca: wspierajcie polski budżet
-
Premier: Mniejsze podatki mają zrekompensować inflację
- Pomoc KE dla Ukrainy zagrozi polskiemu drobiarstwu?
- Wpływ wojny na rynek żywnościowy przejawia się na kilku płaszczyznach
komentarze (2)
Czy potrzebujesz pilnie pożyczki? jesteś w długach? Czy potrzebujesz natychmiastowej pożyczki na finansowanie firmy ?, czy odmówiono przez bank, nie martw się więcej, nasze usługi są szybkie, łatwe i bezpieczne pożyczki obecnie w dowolnych okolicznościach. Pożyczyć do $ 2,000 - $ Dzisiaj 1,000.000! Informacji skontaktuj się z nami w tym pożyczki na adres: noramildred.loan@hotmail.com Uwaga: Można się spodziewać wstępną odpowiedź i finansowania w ciągu 24 godzin Pozdrawiam. Pani Nora
OdpowiedzKE będzie ścigać swojego przewodniczącego ? Przecież to Jean Claude Juncker był premierem Luksemburga w czasie gdy tworzono takie sprzyjające warunki i podpisywano tajne umowy z korporacjami. Nie neguję tego bo jestem za podatkami tak niskimi jak to możliwe ale śmieszy ta hipokryzja KE
Odpowiedz