Polskie Skarby Kulinarne

Polskie Skarby Kulinarne to jeden z najważniejszych programów CR MAKRO Polska, skupiony na odnowieniu i promocji bogatego dziedzictwa kuchni polskiej. W ciągu trzech lat m.in. dzięki zaangażowaniu restauracji z siedmiu regionów (Warszawy, Krakowa, Trójmiasta i Pomorza, Wrocławia i Dolnego Śląska, Poznania i Wielkopolski, Warmii i Mazur oraz Zakopanego i Podhala) udało się odszukać i na nowo interpretować zapomniane receptury, szefom kuchni przekazać historyczne inspiracje, a konsumentom pokazać prawdziwe bogactwo narodowej kuchni.

 

mapa_szlaki.jpg


 

Aby uhonorować najlepsze lokale roku 2021, MAKRO Polska zorganizowało specjalny plebiscyt. Klienci, którzy odwiedzili restauracje położone na Kulinarnych Szlakach Polskich Skarbów lub złożyli zamówienie na wynos, mogli przyznać od 1 do 5 „koron” i wyróżnić w ten sposób najlepsze adresy. – Zdecydowaliśmy się kontynuować głosowanie nawet w trudnym czasie lockdownu gastronomii i okazało się, że była to dobra decyzja – mówi Magdalena Figurna, Menedżer ds. PR i Komunikacji Wewnętrznej MAKRO Polska. – Łącznie na ponad 100 restauracji biorących udział w plebiscycie oddano blisko 15 tysięcy głosów. Tym cenniejszy jest przy tym fakt, że wyboru zwycięzców dokonali ci, którym na gastronomii zależy najbardziej, czyli jej klienci.

W czerwcu zwycięskie lokale otrzymały nagrody i dyplomy. MAKRO wydało też specjalny album prezentujący najlepsze restauracje ze wszystkich 7 regionów objętych akcją. W albumie znalazły się m.in. opowieści o dawnej kuchni oraz regionalne listy „TOP 10 kultowych dań”, a całość może stać się świetną inspiracją do wakacyjnych podróży szlakiem kulinarnym. Można go zobaczyć odwiedzając właśnie restauracje biorące udział w programie Polskich Skarbów Kulinarnych polskieskarby.pl/polskie-skarby-kulinarne/co-nowego/album-najlepsza-restauracja-2021.

Trzecia edycja plebiscytu Najlepsza restauracja

1 lipca rozpoczęła się kolejna, trzecia już edycja plebiscytu „Najlepsza restauracja”. Głosy można oddawać na stronie internetowej programu www.polskieskarby.pl. Organizatorzy przygotowali też specjalną formę wyróżnienia wybitnych szefów kuchni związanych z Polskimi Skarbami Kulinarnymi: „Złote Korony” otrzymają osobowości kulinarne szczególnie zasłużone dla idei promowania dziedzictwa kuchni polskiej. – Bardzo zależy nam na wspieraniu restauracji w tym trudnym dla gastronomii czasie - wyjaśnia Magdalena Figurna. – Tym bardziej cieszymy się, że lokale biorące udział w programie Polskie Skarby Kulinarne ponownie zapraszają gości w swoje progi. Serdecznie zapraszamy Państwa w imieniu restauratorów i szefów kuchni, byście je odwiedzili i głosowali na Najlepszą Restaurację.

Lista restauracji nagrodzonych w plebiscycie Polskie Skarby Kulinarne (edycja 2021):

Warszawa
Restauracja Future&Wine
Restauracja Pyzy Flaki Gorące
Restauracja U Lotników

Kraków

Restauracja Skansen Smaków, Cholerzyn k. Krakowa
Restauracja Kazimir
Restauracja TA’AM w Hotelu M29

Trójmiasto i Pomorze

Restauracja Kobaltowa w Hotelu Tristan, Kąty Rybackie
Restauracja Baryłka, Gdańsk
Restauracja Canis, Gdańsk 

Wrocław i Dolny Śląsk

Restauracja Browar Jedlinka, Jedlina Zdrój
Restauracja Michałowa Gospoda, Szklarska Poręba
Restauracja Excellent w Hotelu Orient Palace, Bielany Wrocławskie 

Poznań i Wielkopolska

1. Restauracja KTW Park, Kalisz (ex aequo)

1. Restauracja Pod Gruszą, Rokietnica (ex aequo)

3. Tawerna Czarny Bocian, Nowe Miasto nad Wartą

Warmia i Mazury

Restauracja Cudne Manowce, Olsztyn
Kawiarnia Moja, Olsztyn
Restauracja Przystanek Zatoka, Sząbruk 

Zakopane i Podhale

Restauracja Mała Szwajcaria w Zakopanem
Restauracja Kiyrnicka by Saguła w Rezydencji Gubałówka
Restauracja Kopieniec w Hotelu Kopieniec w Murzasichlu 

Partnerami albumu są firmy: Benus, Drosed, FigAnd, Łosoś Jurajski, Kruszwica, Maspex, Mlekovita, Mlekpol, Potocki Poland, Skarby Serowara, SuperDrob, Żywiec Zdrój.