O japońskich smakach i produktach podczas seminarium „Taste of Japan”
Z okazji 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią oraz wejścia w życie porozumienia o partnerstwie gospodarczym między Japonią a UE, Japońskie Ministerstwo Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołóstwa zorganizowało seminarium, na którym można było nauczyć się podstaw przyciągającej dużo uwagi w Europie kuchni japońskiej.

W tym roku przypada setna rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią, dodatkowo Japonia i UE ratyfikowały EPA (Porozumienie o Partnerstwie Gospodarczym) i weszło ono w życie. Seminarium oraz przyjecie zostały zorganizowane, ponieważ japońskie produkty spożywcze, na które cła zostały zniesione, takie jak produkty morskie oraz przetwory, przyprawy i inne produkty cieszę się dużym zainteresowaniem.
„Seminarium dot. kultury kuchni japońskiej oraz potraw japońskich z wykorzystaniem produktów japońskich, na które cło zostało zniesione w wyniku EPA” zostało przeprowadzone dla 50. przedstawicieli lokalnych przedsiębiorstw spożywczych oraz mediów. Ambasador Dobrej Woli i Kuchni Japońskiej Pan Ogawa Hirotoshi był wykładowcą i przeprowadził lekcję na temat sosu sojowego i pasty miso, przyprawy mirin, słodu ryżowego, sake oraz innych fermentowanych produktów spożywczych oraz przedstawił sposoby użycia sosu teriyaki. Do tego przygotował na spróbowanie Seriolę (Seriola quinqueradiata) w sosie teriyaki.
Z kolei na wieczornym przyjęciu z okazji 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią oraz wejścia w życie porozumienia EPA między Japonią a UE pojawiło się ok. 150 osób. Oprócz przedstawicieli warszawskich restauracji i sklepów detalicznych pojawili się przedstawiciele firm spożywczych i logistycznych mających duży wpływ na biznes spożywczy oraz przedstawiciele sektora polityczno-finansowego o dużej sile medialnej. Dwóch kucharzy reprezentujących Japonię i Polskę przygotowało 7 potraw japońskich oraz 4 potrawy europejskie z użyciem japońskich produktów spożywczych, dla których zostanie zniesione cło: japońskiej wołowiny, serioli, muszli św. Jakuba (przegrzebek), yuzu czy sosu sojowego. Kucharze przygotowali również desery z użyciem proszku z zielonej herbaty oraz sake. Dodatkowo w czasie przyjęcia wyróżniono stołeczne restauracje specjalizujące się w kuchni japońskiej.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.